1. If this is your first time on BYC, we suggest you start with one of these three options:
    Raising Chickens Chicken Coops Join BYC
    If you're already a member of our community, click here to login & click here to learn what's new!

Cost to finish meat birds

Discussion in 'Meat Birds ETC' started by Julie_A, Sep 22, 2009.

  1. Julie_A

    Julie_A Chillin' With My Peeps

    905
    1
    153
    Apr 20, 2008
    Brewton, Ala.
    Could anyone direct me to a thread on this or give me an approximation of cost to raise Cornish rocks to butchering? We will do our own processing. Probably around 25 birds.

    Any input is appreciated. Trying to decide if it is worth it or if I will lose my tail in the venture.

    Thanks!!!
     
    Last edited: Sep 22, 2009
  2. Nemo

    Nemo Chillin' With My Peeps

    477
    5
    131
    Jul 22, 2008
    N'rn Wisconsin
    We've done it two years running, and it cost almost $10 a bird. That covers purchasing / shipping from Murray McMurray and feed. I forget what the price of feed is here (my wife picks it up when she's near Fleet Farm), but the standard estimate is it takes about seventeen pounds of feed to raise a Cornish x Rock from day-old to eight weeks... It's a little more for males and a little less for females.
     
  3. Bossroo

    Bossroo Chillin' With My Peeps

    1,450
    16
    171
    Jun 15, 2008
    This week, the local grocery chain is having a sale on whole 4-5 pound friers... Foster Farms, label states... NO salt or water added. for a whopping $0. 67 a pound.
     
  4. Le Canard de Barbarie

    Le Canard de Barbarie Chillin' With My Peeps

    445
    1
    111
    Jul 19, 2009
    Quote:Seriously, I buy that. I also eat Wal*Mart eggs. Can't beat a buck a dozen. It costs $2 for the small farm raised brown eggs around here.

    Figure a feed conversion ratio of 2.7. That is, it takes 2.7 pounds of feed for every one pound of body weight at market size.

    Now, if you raise ducks that's another story. The cheapest I've seen is $10.50 for a whole duck, and that is close to $2 a pound. A small farmer can compete with that. Bear in mind that we don't have many yuppies with large amounts of expendable income. Unemployment is pushing 15% plus in my area.
     
  5. kingmt

    kingmt Chillin' With My Peeps

    1,670
    24
    173
    May 1, 2009
    Mason WV
    For 30 birds from Meyers is $36.90 including shipping. In the summer I would have around $30 in grain for 30 birds. So if your already set up it would cost about $2.50 a bird. The extra change I figured in there covers things you don't look at like electric or water used.

    I process myself so if you pay someone to process for you then you are looking at $5 a bird.
     
  6. Julie_A

    Julie_A Chillin' With My Peeps

    905
    1
    153
    Apr 20, 2008
    Brewton, Ala.
    It is such a toss up. Nice to know where you're food is coming from, but with money so tight you're almost forced to go the supremarket route.
     
  7. Nemo

    Nemo Chillin' With My Peeps

    477
    5
    131
    Jul 22, 2008
    N'rn Wisconsin
    Quote:How many pounds is that?
     
  8. hinkjc

    hinkjc Overrun With Chickens Premium Member

    12,685
    50
    331
    Jan 11, 2007
    PA
    If I recall when we did ours cornish cross meat birds, it came out to about $6.50 a bird. Pretty close to supermarket prices, but worthwhile to know how they're raised. I must state though that we got our meat birds for free and only accounted for feed that went into them. We did not include time, heat, cleaning up after them, etc.
     
  9. kingmt

    kingmt Chillin' With My Peeps

    1,670
    24
    173
    May 1, 2009
    Mason WV
    A little over 100 lbs. I let mine free range for most of there food & only feed a small amount to supplement what they find. I also feed some bread that I get for next to nothing but I figured that was still in my over estimation. My birds don't grow as fast as other peoples but they don't have the problems that others talk about ether. My meaties act just like my layers in most ways. They just grow faster & taste better.

    I would hate to raise the lazy, stinking, stupid birds that most people describe.
     
  10. kingmt

    kingmt Chillin' With My Peeps

    1,670
    24
    173
    May 1, 2009
    Mason WV
    Quote:I wasn't counting time ether or the price would jump tremendously but that is why I would say if people don't want to pay $2.50 a pound then they can go to the store & get it.

    I don't mind doing the work & try to offer a fair price but my time is worth something.

    ETA: Sorry. The $2.50 a # commit was from another topic.
     
    Last edited: Sep 22, 2009

BackYard Chickens is proudly sponsored by