Feed Prices...

Discussion in 'Meat Birds ETC' started by anthonyjames, Jan 18, 2010.

  1. anthonyjames

    anthonyjames Chillin' With My Peeps

    680
    1
    149
    Apr 22, 2009
    Port Washington, WI
    So I am working with my feed mill to custom mix feed. Had to modify it some but my prices are the following:

    Broiler Mix = 940lb, Mixed, bagged in 50# bags for $190. = About $0.20 lb
    Layer Mash = 975 lbs, Mixed, Bagged in 50# bags for $198 = About $0.20 lb

    They also do a game-bird feed and rabbit pellet for me.

    I can't seem to find anything cheaper but prices go up drastically at other mills within 30 - 40 miles. Any one else got pricing on what they pay.
     
  2. vstoltzfus

    vstoltzfus Chillin' With My Peeps

    199
    2
    111
    Aug 10, 2009
    Lancaster County, PA
    Well, my feed isn't custom mixed, and I pay 20 cents a pound.
     
  3. backyardpeeps

    backyardpeeps Out Of The Brooder

    15
    0
    22
    Oct 11, 2008
    Big Lake MN
    For Layena pellets, I pay about .24/lb. ($12.00/50#bag). I get them at a local feed mill in Central MN. About 3 years ago you could get the 50# bag for under $8.00![​IMG]
     
  4. bigredfeather

    bigredfeather Chillin' With My Peeps

    2,194
    29
    211
    Oct 1, 2008
    Yorkshire, Ohio
    I pay $.14/pound for both my 17% layer and 23% broiler blend. That being said, I live in a very agricultural area where grain is abundant and my feed mill is very large. I feel very fortunate.
     
  5. CARS

    CARS Chillin' With My Peeps

    The last batch was .13 a pound delivered to my bulk bin. Mix is no less than 18% layer.
     
  6. Buck Creek Chickens

    Buck Creek Chickens Have Incubator, Will Hatch

    4,376
    12
    231
    Nov 26, 2008
    Neenah, WI
    I just ordered and had delivered a ton of layer and the cost was $309, bagged
     
  7. E.G.Glayer

    E.G.Glayer Chillin' With My Peeps

    196
    1
    119
    Jan 29, 2009
    Blanchester OH
    $12.49 per 50 lb bag of Layena and 11.99 for Dumor in the Buckeye State SW corner. [​IMG]
     
  8. Mac in Wisco

    Mac in Wisco Antagonist

    3,479
    50
    246
    May 25, 2007
    SW Wisconsin
    I'm paying ~$400 per ton for a certified organic layer ration (20 cents per pound) in Southwest Wisconsin.

    I won't go into the specific proportions, but my invoice for 10,000 lbs from the other day says the prices were:

    Organic expelled soybeans @ $881.05 / ton
    Organic peas @ $606.35 / ton
    Organic wheat @ $273.67 / ton
    Organic corn belonged to me but I figure around $210 / ton
    Calcium Pellets $210.81 / ton
    Organic Layer Pre-Mix @ $67.66 / 50#

    Milling charges were $0.421 per hundredweight for the peas, wheat, and corn for a total of $30.08.
    Delivery and fuel surcharge (about 30 miles) was $38.00.

    I was billed at $287 per ton, but the corn, which was just over half the ration, belonged to me.
    If I figure in the value of the corn it comes up to just under $400 per ton for a 16.5 % organic
    ration, delivered.
     
    Last edited by a moderator: Jan 18, 2010
  9. CARS

    CARS Chillin' With My Peeps

    Quote:WOW. You really must love your health and that of the birds. I can't make my birds pay for themselves at $133.00 a 1/2 ton!
     
    Last edited: Jan 18, 2010
  10. greathorse

    greathorse Chillin' With My Peeps

    2,065
    14
    191
    Oct 1, 2008
    Northern Colorado
    Quote:There is a local mill here in Northern Colorado that does a 16% for about 20 dollars per cwt. and 20% for 22 dollars per cwt.

    This is not organic and in fifty lb bags.
     

BackYard Chickens is proudly sponsored by