1. If this is your first time on BYC, we suggest you start with one of these three options:
    Raising Chickens Chicken Coops Join BYC
    If you're already a member of our community, click here to login & click here to learn what's new!

How much does your family spend on food?

Discussion in 'Random Ramblings' started by Daycare Mom, Nov 7, 2008.

  1. Daycare Mom

    Daycare Mom Chickens, Cuddly and Delicious

    Apr 9, 2008
    Conklin, Michigan
    People food that is not critter food. [​IMG] I am just curious to hear what everyone else spends.
    I have 5 in my own family, plus 5 to 6 extra kids during the week. We spend an average of $350 to $450 every month.
    This doesn't include our paper products or any of the other stuff, just food. So let me know what your family spends.

    1. How many in your family?

    2. How much do you spend?

    I would love to save some $ on food, just not sure where else I could cut back.
     
  2. bubbazmommy

    bubbazmommy Chillin' With My Peeps

    401
    0
    129
    Oct 8, 2008
    Albany, ME
    We are a family of 5 plus I watch my niece and nephew and they eat all their meals/snacks here. I spend b/w 150 and 200 a week on groceries. That includes everything......diapers, hygiene stuff, dog food, etc.
     
  3. Ol'FashionHen

    Ol'FashionHen Chillin' With My Peeps

    995
    0
    139
    Oct 24, 2008
    The South
    There are three sometimes four of us in my home.
    We spend about $80-$100 a week at the grocery, mostly on milk my son lovves milk, we use on average 4 gallons a week and I hate milk [​IMG].
    I cook from scrath alot to save some $$, but I have seen all the flour, sugar, cornmeal and other basic scratch items go up too [​IMG].
     
  4. purr

    purr Chillin' With My Peeps

    Apr 30, 2008
    east freetown, ma
    It's me and DH but I put my grandson on the bus. So I feed him breakfast and provide lunches and snacks
    I spend about $400 a month.I'm a foodie! I hate regular shopping love grocery shopping.I have to stop.
     
  5. freshegg

    freshegg Chillin' With My Peeps

    723
    0
    149
    May 15, 2008
    greenfield,ma
    5 of us here and we spend 400-600 a month and thats with sales and coupons, we do eat good quality meat here so would be cheaper if we would eat chicken thighs, legs, ground turkey, cube steak but just cant so spending is up.
     
  6. derby

    derby Chillin' With My Peeps

    179
    2
    131
    Apr 18, 2008
    Boonsboro, MD
    Glad you asked as I have always thought we spend more than everyone else. Right now we are spending about $550-600 a month for 4 people, including all food, paper products, cleaners, and personal care items.
     
  7. ebonykawai

    ebonykawai Chillin' With My Peeps

    I have a family of four, DH and myself, plus daughter 12 and son nearly 19. We spend $340/month on all food, paper goods, supplies, etc. Some weeks we spend $85 or less, but on stock-up weeks, we might hit $110. It averages out to about $85/week.

    We used to spend wayyyy more, but hubby and I jumped on the frugal bandwagon, I made up a pricebook, we shop at Sam's Club now, and sometimes (not often, mainly for baking supplies) at Aldi, in addition to our usual supermarket. I don't buy any processed foods, we make everything from scratch. I've found that to be much healthier, too. We get our fruit in 1/2 bushels, making apples and such about .35/lb. We're all about buying in bulk, lol. It saves so much money. I recommend it highly, so long as you have the space to store stuff.

    I can a lot, too, and make all our baked goods, and we have chickens for eggs, obviously. [​IMG]
     
  8. Featherland

    Featherland Chillin' With My Peeps

    766
    5
    163
    Dec 28, 2007
    Missouri
    I have a family of 4 now. I spend an average of $500 a month. I make almost everything from scratch. I used to spend about $350 a month but a year ago 3 of us went on a gluten free diet and gluten free flours and other things are so much more expensive.
     
  9. cjeanean

    cjeanean Can't Decide

    Mar 5, 2008
    Missouri
    We spend $200-$300 on food each month....We have a family of three...I've been trying to cut back some, so it's been a little closer to $200. Casseroles are the bomb!!! The easiest casserole is as follows: Chicken, broccoli, cheddar cheese, rice, and 2 cans of cream of mushroom soup!!! Precook the rice and chicken, then mix in broccoli, C o' MS, & cheese, then bake...

    I know this is a recipe, but for some reason I thought it appropriate to share in a money saving thread....don't beat me up!!
     
    Last edited: Nov 7, 2008
  10. lavenfield

    lavenfield New Egg

    6
    0
    7
    Nov 6, 2008
    We are a family of 4 and we spend about 450.00 to 600.00 a month. Some months are better then others depending on how much we go to out to eat. But sometimes when I figure it out we spend just as much on groceries for a week of meals as we would going out to dinner. Let's face it the cost of food in general has gone through the roof.
     

BackYard Chickens is proudly sponsored by