I am freaking out ...this can't be right

Discussion in 'Raising Baby Chicks' started by silverchick, Apr 7, 2012.

  1. silverchick

    silverchick Out Of The Brooder

    23
    1
    24
    Apr 4, 2012
    north of Eden
    I just got my first batch of chicks about 5 days ago ...doing the traditional infrared heat lamp @250 watts ( which is to much heat but can't find anything smaller locally ...will have to order one)

    okay folks ...according to my electric bill, I'm paying $1.08 per kWh ...so, running this 250 watt infrared bulb is costing me 6 kWh a day which = 195 a month!!!?? WHAT! This must be wrong ...does anyone know what it costs to run one of these bulbs? $195 a month just for this is unacceptable ...I must be figuring something wrong. Here is how I calculated ...250 watts x 24 hours a day = 6000 watts; divide that by a kWh which is 1000 watts ( right?) & that is 6 kWh x $1.08 = $6.48 a day ...x 30 days in the average month = $194.40 ...
    even a 125 watt bulb is too much power ...that would run about $95 a month ...our usual bill is around $30 a month - I can't do this
    please someone tell me I did this wrong[​IMG]
     
    Last edited: Apr 7, 2012
  2. QualityPolish

    QualityPolish Chillin' With My Peeps

    514
    1
    121
    Apr 7, 2011
    Utah
    :hmm Woah, there is NO way. Hold on let me kick my old brain on for a second I'll re-edit this once I figure it out. WARNING: This may take awhile lol.
    QP
    Oh by the way, Welcome to BYC ^^

    OKAY so... found this website
    http://michaelbluejay.com/electricity/cost.html
    So I guess it depends on the state but....if you average out the the cents per kWh they should all be in the range of about 20 dollars per month. Am I doing this right? $20 vs. $115 ???
     
    Last edited: Apr 7, 2012
  3. silverchick

    silverchick Out Of The Brooder

    23
    1
    24
    Apr 4, 2012
    north of Eden
    I think I did something & I just figured it out ...I think what I thought was a $1.08 was not per hour, it was my daily cost ...so let me refigure this ...whew ...
     
    Last edited: Apr 7, 2012
  4. KimKimWilliamso

    KimKimWilliamso Chillin' With My Peeps

    208
    8
    93
    Mar 11, 2012
    Nanton, AB, Canada
    My husband is an electrician, and we are running a 100 watt light bulb 24 hrs a day for 6 weeks and he calculated it would cost us about $75.00 after all is said and done. But I guess that all depends on our rate, etc.
     
  5. silverchick

    silverchick Out Of The Brooder

    23
    1
    24
    Apr 4, 2012
    north of Eden
    yeah - I looked at what I thought was the price of a kWh ...but it was our average daily cost ...so I divide that by the kilowatts we used ...about $0.22 cents a kWh ...that's sounds more like it ...so the light will run us about $1-1.20 a day ...I can deal with that ...but I do feel kinda foolish now - however happily so ...please feel free to delete this post if anyone can - I don't see how ...hopefully it will get buried real fast ...sigh of relief ...ahhh
     

BackYard Chickens is proudly sponsored by