Raising meaties on the cheap.

Discussion in 'Meat Birds ETC' started by JoJo 95, Jul 19, 2010.

  1. JoJo 95

    JoJo 95 Chillin' With My Peeps

    317
    1
    131
    Mar 15, 2009
    Does anyone know a way to raise meaties to sell without spending more money than you're making. Feed is expensive after while and they usually cause you to lose money.
     
  2. Tugger1

    Tugger1 Out Of The Brooder

    32
    0
    22
    Apr 26, 2010
    Woodlands
    Find someone who sells chop. We bought our food this year, next year we are going for chop.
     
  3. Peruvian

    Peruvian Chillin' With My Peeps

    291
    4
    141
    Apr 15, 2008
    Vermont
    Huh?

    Yes you have to spend money on feed up front but then you have the value of the chicken you raised. How do you loose money?

    I paid $105 for 500 lbs of feed for 30 chickens. 29 made it to the freezer for about 130 lbs of whole chickens. I obviously had some other costs (electricity for brooder lights, amortized costs of the tractor & plucker, etc) but $1.35-1.50/lb or so isn't expensive for non-certified organic chicken.
     
  4. KatyTheChickenLady

    KatyTheChickenLady Bird of A Different Feather

    5,146
    11
    251
    Dec 20, 2008
    Boise, Idaho
    what is chop?
     
  5. JoJo 95

    JoJo 95 Chillin' With My Peeps

    317
    1
    131
    Mar 15, 2009
    bump
     
  6. crperdue

    crperdue Chillin' With My Peeps

    318
    2
    131
    Oct 30, 2008
    Lake Waccamaw, NC
    It's like the stuff left over after you use the bush hog
    or weedeater. Its chopped up greens.

    I'd look for a way to get lots of scrap food. School
    cafeteria? restaurant? Maybe a produce distributor
    has lots of food they throwout that could be feed
    to your birds.

    But even then your going to have to buy some feed.
    Set your price where you do make a profit and
    explain to customers why your product is better
    than whats in the grocery store. You have to beat
    them on quality because they will always beat you
    on price.
     
  7. Jeremy Parker

    Jeremy Parker Out Of The Brooder

    86
    2
    41
    May 25, 2010
    I have dual purpose birds and still make money on the few I sell.
    I just tell my customers were could they find a better product then i'm selling?

    Would you not pay for quality?? I know I would look at the junk you get in the stores??
     
  8. scubaforlife

    scubaforlife Chillin' With My Peeps

    259
    4
    121
    Jul 13, 2009
    All told, my last batch cost me about $6.50/bird. They averaged 4.5lbs. That's around $1.45/lbs. Not sure what you mean by on the cheap, do you mean free?
     
  9. eKo_birdies

    eKo_birdies Chillin' With My Peeps

    552
    2
    121
    May 11, 2010
    Northern Colorado
    like others have said.... set your prices so that you do make money. you are only losing money if you are selling them for less than you are raising them for.
     
  10. Ariel301

    Ariel301 Chillin' With My Peeps

    1,355
    11
    151
    Nov 14, 2009
    Kingman Arizona
    Get lawn clippings from people who have lawns with no chemicals.
    Get scrap food from a school/restaurant/grocery store.
    If you have a local brewery or distillery, they will often give away their used grain mash for free--I do this, I get about a ton a month for free, way more than I can use (it makes great compost once it starts to rot, which is fast in hot weather since it is wet) I use it as basically my birds' primary diet with some other stuff to supplement. I feed it to my dairy goats also. It's around 20% protein. The downside at least with mine is that it has to be picked up whenever they have it, which is weekly, and the brewery is a bit of a drive, but we have a group that splits it up and the people who do the driving sell some of it to get their gas money, so it works out great.
     

BackYard Chickens is proudly sponsored by