The cost of eggs and milk

Discussion in 'Managing Your Flock' started by cheapcheap_jeepjeep, Apr 4, 2007.

  1. cheapcheap_jeepjeep

    cheapcheap_jeepjeep Chillin' With My Peeps

    468
    0
    149
    Mar 12, 2007
    Villa Grove
    is going up here by at least 33 cents in the stores. So....mabey we should all post signs and we could sell our eggs. That would prove that small backyard farming of chickens is great and we all should have our own chickens. That is just my thought though



    Have a good day!
     
  2. dragon

    dragon Out Of The Brooder

    73
    0
    39
    Apr 3, 2007
    brainerd mn
    i got 6 hens (fancy breeds) and i'm about ready to.....but can only handle 1, *maby* 2 customers..........
     
  3. 65browneyes

    65browneyes Chillin' With My Peeps

    734
    9
    161
    Mar 2, 2007
    Arizona
    A few years back, I had a teenager, a kinder and toddler at home. We'd go through a loaf of bread in a day. At $3 a loaf, that's a pretty good chunk of change on one income. Put the ole bread machine to work, and that was the ONLY bread we ate until it finally gave up after fixing a loaf a day for three years. I would have had chickens and a milk cow back then, if I could have made the neighbors think they were dogs in disguise!
     
  4. silkiechicken

    silkiechicken Staff PhD Premium Member

    3 bucks a day for a loaf of bread with three kids... not too bad for the bread I'd say. Good work on keeping the bread machine running for three years though.

    Then again... I may be used to everything being so frickin expensive out here in the north west. As a college student, who has time to make food, buying a plain sandwich with no drink is already 5-6 bucks. And that's for two slices of bread, a few paper thin slices of meat, one slice of cheese, and maybe two slices of tomatoes! It's ridiculous.

    I sell all my eggs at $3 a dz and still don't break even... but that's probably because the cheapest feed is $15 for 50 lbs... it's inflation and war I tell you. I'm envious of those who can get feed for like half that.
     
  5. cheapcheap_jeepjeep

    cheapcheap_jeepjeep Chillin' With My Peeps

    468
    0
    149
    Mar 12, 2007
    Villa Grove
    Well with me still being somewhat new the first and only bag of feed so far was $10.95.

    NOt sure if that is bad so far but hope it does not to bad if it does.
     
  6. 65browneyes

    65browneyes Chillin' With My Peeps

    734
    9
    161
    Mar 2, 2007
    Arizona
    Silkiechicken....... $3 for a loaf of bread isn't bad NOW, but we're talking 8 years ago. It's right at about $4 for some bread these days. I've yet to find a bread machine nearly as good as that one was.
     
  7. ChickenGeorge

    ChickenGeorge Out Of The Brooder

    60
    1
    41
    Mar 6, 2007
    4 dollars? I get it for 1 at Wally World. Do you all not have Wally World? I thought they were everywhere.
     
  8. Queen of the Lilliputians

    Queen of the Lilliputians Chillin' With My Peeps

    Apr 5, 2007
    Maine
    It all depends on how healthy I want to be! Usually we pay $2 a loaf (oatmeal), but there is bread here (and a Wally World [​IMG]) that is only $1. Wow, paying $3 a loaf! That must've been ridiculous!

    My parents had a farm for awhile (but they were city folks originally, so struggled with the upkeep), and we had lots of goats. I think I only drank goat's milk until I was 9.

    I've actually thought about the whole eggs/milk thing myself (store brand milk is up around $4 a gallon here... at a gallon a day for my family). Hubby REFUSES to drink the goat's milk, and not quite enough property just yet for the family cow, but she's in our future! [​IMG]

    Meghan
     
    Last edited: Apr 5, 2007
  9. bigzio

    bigzio Overrun With Chickens

    4,633
    132
    291
    Jan 20, 2007
    Wisconsin
    We still use the bread machine on a regular basis. It's the only bread we eat. We use 50% white flour and 50% whole wheat flour, add a cup or so of oat meal and 1/3 cup of honey, then we only use the machine to make the dough. We take out let rise and bake on a pizza stone for the best honey oat bread. Can't compare to store bought in taste or price.

    bigzio
     

BackYard Chickens is proudly sponsored by