woo hoo we got our meaties processed. picture

Discussion in 'Meat Birds ETC' started by momofchicks, Jun 4, 2010.

  1. momofchicks

    momofchicks Chillin' With My Peeps

    431
    0
    149
    Apr 23, 2008
    Kentucky
    We take our birds to a processor who has a USDA man there overseeing everything. They charge $2.65 a bird and vacuum pack them. When we got there they were like, "uh, they look like turkeys" [​IMG] We bought 50 Cornish X from Mt. Healthy and we processed 47. The smallest was 3.695 pounds and the biggest was 6.83 pounds, the average of all the birds was 5.75 pounds. They were 8 weeks and 4 days old, I think next time we will process at 7 weeks. Looking forward to a chicken dinner on Sunday!! They all didn't fit in my spare frig, have 8 in the upstairs frig. I also had 12 birds cut into pieces.
    Oh yeah, out of the 47 birds I counted 18 roosters. I thought that was a pretty good amount of roosters since I just got a straight run.

    [​IMG]
     
    Last edited: Jun 4, 2010
  2. krcote

    krcote Chillin' With My Peeps

    2,106
    17
    204
    May 21, 2008
    Concord, NH
    [​IMG]
    Great job raising those birds up right!
     
  3. chocolate m'scovy

    chocolate m'scovy Chillin' With My Peeps

    823
    4
    133
    Jan 14, 2010
    [​IMG] Wow! That's a nice lot of birds! Come to think of it, my freezer is a little low on meat, so if you have too many, you know where to send them! [​IMG]
     
  4. sonew123

    sonew123 Poultry Snuggie

    25,007
    68
    388
    Mar 16, 2009
    onchiota NY
    That is awesome! I would totally do meaties If I had someone to do them for that price nearby!! congrats! Have you figured out how much each bird actually cost from start to finish?
     
  5. momofchicks

    momofchicks Chillin' With My Peeps

    431
    0
    149
    Apr 23, 2008
    Kentucky
    Quote:We added it up, it was like they each ate 21 pounds of food. It cost us about $10.21 a bird. Half way through though we found some cheaper food, so next time it will cost us a little less.
     
  6. sonew123

    sonew123 Poultry Snuggie

    25,007
    68
    388
    Mar 16, 2009
    onchiota NY
    Quote:We added it up, it was like they each ate 21 pounds of food. It cost us about $10.21 a bird. Half way through though we found some cheaper food, so next time it will cost us a little less.

    Thats great-I think?- I bet youll be searching for cheaper food ahead of time huh? Im just scraed to get them knowing how much of pigs they are and how very messy like savages! skeery!
     
  7. FarmerJamie

    FarmerJamie Chillin' With My Peeps

    825
    0
    131
    Mar 21, 2010
    [​IMG] Love the pic. Thanks for sharing, can't wait to get my next batch going. Your rate is comparable to the rate I pay here in OH. No mess, no fuss, just stack 'em in the freezer. Your cost analysis is also in line with mine, thanks for confirming I'm on track.
     
  8. Elphaba2140

    Elphaba2140 Chillin' With My Peeps

    486
    2
    121
    Mar 20, 2010
    Northern Illinois
    Wow. Those look fantastic. I think I will go with them next year. Still looking for a processor near me in Northern Illinois.
     

BackYard Chickens is proudly sponsored by