Folks,
I've got a hypothesis... which says that feed costs (manufactured feeds containing subsidy corn plus non-foods that chickens today somehow 'need') are artificially marked up to transfer away from us --- any cost savings to be gained from raising chickens on our own. Input == Output.
If anyone can tell me how many bags of feed (and how expensive per bag and how many dozen eggs over the chicken's lifetime before the chicken becomes sandwiches), I can work some numbers on the real costs of egg/meat production.
I'd like to compare it to the price of 'organic free range' eggs and whole frozen chicken in the green boutiques that we have here in Middlebury, Vermont. I've the feeling, that buying commercial feeds means that I am taking the most expensive possible route. (Collapse is part of another thread --- If you consider that store shelves may be empty at some point, I've made the only possible choice.)
I'm only a beginner with no experience of feed costs over a complete lifecycle--- but very curious about the real costs. I am dropping the fixed costs of startup, such as coop, fencing and the like. Those costs can vary so much based on individual preference as to make comparisons and generalisations meaningless. (And I don't have to think about how to amortise the cost.)
I'm sure that a lot depends on breeds and local conditions.
Much appreciate the help with numbers.
Cheers,
Rob in Vermont
I've got a hypothesis... which says that feed costs (manufactured feeds containing subsidy corn plus non-foods that chickens today somehow 'need') are artificially marked up to transfer away from us --- any cost savings to be gained from raising chickens on our own. Input == Output.
If anyone can tell me how many bags of feed (and how expensive per bag and how many dozen eggs over the chicken's lifetime before the chicken becomes sandwiches), I can work some numbers on the real costs of egg/meat production.
I'd like to compare it to the price of 'organic free range' eggs and whole frozen chicken in the green boutiques that we have here in Middlebury, Vermont. I've the feeling, that buying commercial feeds means that I am taking the most expensive possible route. (Collapse is part of another thread --- If you consider that store shelves may be empty at some point, I've made the only possible choice.)
I'm only a beginner with no experience of feed costs over a complete lifecycle--- but very curious about the real costs. I am dropping the fixed costs of startup, such as coop, fencing and the like. Those costs can vary so much based on individual preference as to make comparisons and generalisations meaningless. (And I don't have to think about how to amortise the cost.)
I'm sure that a lot depends on breeds and local conditions.
Much appreciate the help with numbers.
Cheers,
Rob in Vermont