I would take 3 times 5, then times 2, then times $1.00. Not sure on multiplication but u want $1.00/inch. I make loom rag rugs and hand crocheted rugs. That is usual price
Hi all, if you choose not to braid round or oval rugs, you can always use what is called a rake loom. I am a 4th generation weaver using old fashioned floor looms, but I use a rake loom for making rectangular braided rugs. Good luck with your endeavor.