I, for one, can't afford feed. My hens consume 100 lbs of feed (that's 50 lbs of layer, mixed with 50 lbs of scratch, to make it cheaper) in twenty days, including treats and kitchen scraps. That's right. The cost is 30 dollars every twenty days, and, especially since I'm a teenager and the only income I have is egg money, I simply can't afford it. What to do?
Does anyone have problems with this? I thought of possibly buying feed wholesale; does anyone else do this? Where can I buy it?
Thanks.
Madelief
Does anyone have problems with this? I thought of possibly buying feed wholesale; does anyone else do this? Where can I buy it?
Thanks.
Madelief