Beans and pasta, oh my!

Alternative argument. Ignore everything I just said about nutrition. No greater reason to trust my opinion than the youtuber, if you don't know me.

I'll make an economics argument instead.

Bulk Pinto Beans. That's $0.75/lb.
Bulk Pasta. That's $0.775/lb

No matter how you mix it, you are paying at least $37.50 for 50# of that feed, with all its nutritional 0s.

Know what you can buy for less than $37.50 for a 50# bag?

This $18.00
This $22.50
This $26.50
This $28.00
This $26.00
This $33.00


Need more examples???

So yeah, rampant ignorance. Lousy Nutrition, Lousy Economics, Lousy use of your Time.
Our small mom and pop farm store sells a well balanced locally milled chicken feed for $20.00 +/- for a 50lb bag, they LOVE it and are doing really well on it. Chickens also reeeeeeeeally like meat, whether it be in the form of mealworms, black fly larvae or left over roast. Little velociraptors or maybe more like piranhas. (and we only do this as little treats, we feed regular chicken feed for their meals.)
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom