So I got my first order for quail from a restaurant that is purchasing eggs and some chickens on occasion from me. They would like 200 for August delivery. All is good and I told them I would get back to them on price.
Here is my issue. From my home I am selling them for $12 per 4pk. I am doing the process and selling small quantities. But because this is a restaurant I am required by law to take these to a state processor. I am good with that. But my processor wants $2.60 per bird to process. Not including my hour drive each way to the processor since they are the closest one in state. And our state only has 4 processors that are state inspected that I can find. Does anyone have any advice or pricing suggestions? Or do I just process all of these myself and tell the business what I plan on doing?
I got into this with my chickens and I can absorb the cost at the processor because I am getting $12 - $15 bird. Same with my rabbits and turkeys. Quail seems to be my hurdle now.
Here is my issue. From my home I am selling them for $12 per 4pk. I am doing the process and selling small quantities. But because this is a restaurant I am required by law to take these to a state processor. I am good with that. But my processor wants $2.60 per bird to process. Not including my hour drive each way to the processor since they are the closest one in state. And our state only has 4 processors that are state inspected that I can find. Does anyone have any advice or pricing suggestions? Or do I just process all of these myself and tell the business what I plan on doing?
I got into this with my chickens and I can absorb the cost at the processor because I am getting $12 - $15 bird. Same with my rabbits and turkeys. Quail seems to be my hurdle now.