
I thought it might be useful to show the math we use to determine how much we actually spend and save. The calculations have been simplified for the example but it will give you a general idea of how to figure the costs for your own situation. Both the examples are based on 50 chickens.
HERITAGE BREEDS
Dual purpose chickens, raised the old-fashioned way can produce meat at a price equal to and many times less than store bought chicken.
The example below is based on eggs hatched and brooded by the chicken. For your calculation you may want to raise the cost to get to laying age a little higher -- maybe $7.00.
To make things easier I am just estimating each layer costs about $4.00 to get to laying age raised from egg.
After this the costs are associated with the adult chicken (week 16 to week 120). The values below should work well for White Rock, Barred Rock, Rhode Island Reds, Buckeyes, etc... None of these calculations involve time. These calculation are for the actual cost of producing the eggs and meat -- nothing else. There are other items involved with selling the eggs such as an egg carton, which is not based on a per chicken cost but as a cost of selling the eggs.
ENTER YOUR OWN NUMBERS -- Added 1/22/2010 9:39AM
If your layers only produce 500 in two years then substitute that number. If feed and straw is higher then change the number. All the variables should be substituted with your own numbers to get an effective calculation for your own area or project. This was added because of the questions we were getting on prices in our area. We already know it is profitable for us. We want to show the calculation plainly so that others can plan ahead and make an informed decision for themselves. The calculation shows the DIRECT COSTS associated with raising the bird.
We know that the FIXED COSTS; costs of building and feeding and watering dispensers are not included because the fixed costs are there regardless of whether a chicken is in the building or not and should be written off over years, not on a per bird basis.
COSTS AND INCOME OF ONE HEN
$ 4.00 Cost to get to laying age -- feed/etc *You can buy layers that are grown for $7.00
(This is also the cost of roosters that are culled at this age)
$30.00 FEED 5 ounces of feed per day at $0.00875 per ounce (.14 per lb) X 700 days (2 years)
$ 1.60 Straw for bedding -- this number is estimated (40 bales * $2.00 /50 chickens) (2years)
---------
$35.60 Direct costs of 1 dual purpose (White Rock & Comet) layer for 2 years
$80.00 INCOME of 600 eggs over 2 years @ 1.60 per dozen (store price for cheap non organic eggs)
(This value is used even if you don't sell eggs, because you would have to buy them)
$44.40 NET INCOME FOR EACH HEN
To raise a dual purpose layer I am $44.40 ahead for 2 years which means if I butchered these hens myself then the cost of the meat is free.
CORNISH CROSSES COSTS TO RAISE
--------------------------------------------
If you buy Cornish X on sale for 50 cents when the sales happen or in a quantity; large enough to get a good price they can be affordable. The last couple of times we raised the +Cornish chickens we didn't lose any. We allow them outdoor access and they do forage a little.
Example
$ 23.00 50 chickens purchased @ $0.46
$140.00 Estimate 20 lbs of feed X $0.14 per lb X 50 chickens
$ 20.00 Straw for bedding
----------
$183.00 Total Direct Costs
6.5 lbs each dressed weight X 50 = 325 lbs meat
$183.00 / 325 lbs = $0.56 per lb (Cheaper than the store)
You should be able to use the above examples to compare costs in your area.
The above feed examples are feed mill ground feed which can be purchased in our area for about $7.00 for 50 lbs.
Feed Concentrates:
I hope this helps and if you have time please visit our site.
Thanks
Tom
EDIT @ 1/21/2011 11:03 Eastern Time:
The prices above are real for our area. Prices are different all over the country but there are ways to save. Feed mills offer better prices than box stores. Buying hay and straw from a farmer is less expensive than buying it from a store, etc. The point of the calculations is to insert your own numbers using the example of our numbers and to compare it to what you would pay per pound for a chicken at the store to decide for yourself if the project you are planning is feasible. I've already answered questions about the pricing and the chickens that lay the way ours do. Once again, the calculations do not include feed bowls, buildings, but only direct costs to raise the bird which are feed, bedding, and the cost of the chick and or brooding it.
What would be nice to see is what others are are paying using the calculations above for feed, & chicks.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
GOOD PRICE ON CHICK & HATCHERIES:
SteveH offered the following two links for cornish X:
25 here at 90 cents plus shipping : http://www.schlechthatchery.com/chickens.htm
If you find friends to go in an order for 100 , 70 cents plus shipping here : http://www.centralhatchery.com/pricelist.html
EDIT @ 5/21/2011 18:14 Eastern Time:
Link about feed usage from chick to adult: http://animalscience.ucdavis.edu/avian/feedingchickens.pdf
EDIT @ 7/30/2011 05:43 Eastern Time:
Link about protein concentrates: http://www.kentfeeds.com/products/poultry/other/poultry-Other.php
EDIT @ 5/16/2012 22:26 Eastern Time
Updated formatting for examples on new BYC site
Last edited: