Are we underselling our eggs?

The value of an egg, a loaf of bread, a lb. of rice, staple foods, has not changed in many decades (the value hasn't changed). ....however, The value of a dollar is the only thing that's changed.

Personally, I didn't like the price of store bought eggs at $2.00 per dozen...so I built a coop and started raising my own birds for eggs. And that was for $2 a dozen....

I think if the homegrown egg prices go up too much then people won't see the benefit into buying the eggs from "the couple down the road". I know we're talking about value...value for quality, but when it honestly comes to food on the table, the value is lost sometimes....We all know it boils down to money, one way or another, value or not, it's all about the dollar. If someone can't afford the homegrown eggs from down the road, they WILL buy what they can afford. And that WILL be the eggs from the store.....the mass produced by multi-national corporations.........you know, the eggs that your local grocer sends you "free dozen eggs" coupons for.

I personally get about a dozen and a half eggs a day. If I sold my eggs for $1 a dozen, I would come out ahead due to the fact of how much they produce vs. how much they consume. If I sold my eggs for $2 a dozen I'm sure at that point, I would still have return customers, but anything higher, I wouldn't expect much business.........I think it boils down to what keeps your customers coming back...Basically, it's if the price is right........

It goes without saying that the quality of "our" eggs are far better than what can be purchased in the store, however, if you charge more than what the store can offer, well, then it's up to the customer.
 
Quote:
Yes, this right here is why I have been leery of raising my prices. However, we get about 5 dz eggs a day which pencils out to a lot of hens we are feeding. I know we aren't even breaking even at $1.50. That makes me wonder why in the world we have so many chickens then. You know? We should at least be breaking even. Ideally we should be making money. I just have a lot of stuff rolling around in my head. It helps to talk it out with other chicken folks.
 
If anything else, just feed the eggs back to the chickens....the protein is wonderful for them! So are the egg shells......

One thing to also consider, is if you free range your birds, in the summer time, they will consume hardly any feed. They'll be too busy eating grasses and bugs.......
 
Store eggs are running 1.30-1.75 a dozen here. Yard eggs, as they call em, are 1.00-1.50. Very cheap, but there are atleast 10-12 people raising chickens within my small town. Competion is fierce!
 
Quote:
We used to free range but we have way too many fox around. We lost over 40 birds in a day several years ago. We no longer free range except for a few that refuse to be coop bound. I wish we could free range because the eggs are so much better! We do our best to give them extras from the garden and fresh grass clippings in the summer.
 
I think 1.50 is too low. I sell my eggs for 3.00 per dozen and they sell great
big_smile.png
 
I think if they buy more, charge less.
We are going to do $3 per dozen or 4 for $10, to get them to buy more.
 
im the only person in the area that has farm fresh eggs in winter (thank you byc members for telling me how to get hens to lay yr round) so i could charge like $8 a dozen but i only sell to friends/family cuz not enough hens to supply for ppl if we get a sign i just tell them whatever they want to pay or try to give them away and usually walk away with $2-$3
 
Eggs are about $1.50/doz. in the store here and everytime I've bought farm eggs I've only paid $1 a doz. although I think farm fresh are better quality and after a short stent at a commercial layer production hatchery, I don't like buying from the store, because I was disgusted with the "process". There was almost nothing agricultural about the place.
 
Last edited:
The average price around here is $2.00/dozen. Some people ask as little as a buck, others want $3.50. To know what to charge, you have to track your feed and other costs. Download a copy of ChickenTrackin (www.ChickenTrackin.com) and keep track of your income and expenses for a month (free trial for 30 days). Then you'll know what your price point is.

By the way, if you like ChickenTrackin', it costs less than $15.

Kathy, Bellville TX
www.CountryChickens.com
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom