I want to start selling eggs & produce in the future but I was concerned about what to price them at, especially since you can get a dozen for a dollar at some places. I bought one of those $1 dozens and even though I haven't had my own "farm fresh" eggs yet, they tasted aweful! I had to smother them in garlic salt just to finish the dozen! Lesson learned here, but I wonder how many other folks bought them and maybe don't know what good eggs taste like...
But how am I supposed to compete with $1 a dozen? Do we have to beat those "cage free, organic brown" eggs that are like $5 a dozen?
But how am I supposed to compete with $1 a dozen? Do we have to beat those "cage free, organic brown" eggs that are like $5 a dozen?