My question to you is - Are they free range or in runs? Because that makes a big impact on how much you lose or save. We sell for $2 per dozen and will raise to $3 once our colors expand, and so far it pays off pretty well. . . But we free range, so the girls really don't need all that much feed. They have 3 acres of endless varieties of stuff to eat, and especially once summer rolls in they'll have even more, plus our Marans, Araucanas, Ameraucanas, and Jerseys will begin to lay too, so the rainbow will expand. . . And since I live in a chicken-free area, people are quite new to the thought of free range, non-store bought eggs and especially colored eggs.
