How much do you pay for feed??

Lots of people try to mix their own. Generally it ends poorly.


Most local mills won't mix for you unless you are doing it tons at a time, so you can't count on enjoying their efficiencies of scale in pricing.

Chickens can literally LIVE on kitchen scraps, foraging, and sufficient woods/pasture in some environments - most of which already have established feral flocks. Chickens do not THRIVE in such environments. Those words have very different meanings.
Okay, okay, I got a little carried away…the word I was looking for kinda rhymes with thrive…survive. :)
 
I wondered…so many YouTube videos about making your own feed cheaper than you can buy it, but it doesn’t seem like they are as nutritious as what I’m getting.
They are not being honest or what they are making isn't well balanced.
 
I wondered…so many YouTube videos about making your own feed cheaper than you can buy it, but it doesn’t seem like they are as nutritious as what I’m getting.

I'm not inclined go suggest dihonesty as a first explanation. Mostly, I think they are simply ignorant. Which is unfortunate, because people seeing a good quality video production and a lot of followers might assume greater knowledge and experience than they deserve.

Paris Hilton, for instance, has a lot of followers - but I wouldn't go to her for advice on establishing and running a hotel chain, notwithstanding the family name.

Feed is complicated. Doing it right takes more than a click and a 3-5 minute video.
 
I'm not inclined go suggest dihonesty as a first explanation. Mostly, I think they are simply ignorant. Which is unfortunate, because people seeing a good quality video production and a lot of followers might assume greater knowledge and experience than they deserve.

Paris Hilton, for instance, has a lot of followers - but I wouldn't go to her for advice on establishing and running a hotel chain, notwithstanding the family name.

Feed is complicated. Doing it right takes more than a click and a 3-5 minute video.

And if it *could* be done better and cheaper the large companies would already be doing it better and cheaper -- and even cheaper than that due to economies of scale when buying ingredients not merely by the ton but by the train car load.
 
I have 2 types of scratch (not including pigeon feed) at my store. 1 is mainly corn (with grain seeds and sunflower seeds) and cheaper at 13.49, the other has peas and flax as well as the other ingredients at 16.49. The birds love it, apart from the flax seeds. Took a while for them to eat the sunflower seeds though
 
I have 2 types of scratch (not including pigeon feed) at my store. 1 is mainly corn (with grain seeds and sunflower seeds) and cheaper at 13.49, the other has peas and flax as well as the other ingredients at 16.49. The birds love it, apart from the flax seeds. Took a while for them to eat the sunflower seeds though
Which brand is that? Or is it direct from a mill?
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom