- Thread starter
- #11
Why is it costing you so much? How much are you buying at a time? How many and how old are your chickens?
I just checked my math as I went from buying 50ld bags of Purina layer to local grain company's layer in 100lb bags. The cost of producing an egg for me went from .15 cents to just under .10 cents per egg. I was paying $15.50 for a 50 lb bag of Purina and now buy 100lb bags of Ventura layer for $22.32.
So for a dozen eggs is $1.20 plus the box @.22 is $1.44 cost total.
I am buying 50 pounds at a time for $15 dollars. I have 4 layers w/ one silkie which will be 1 year old at the end of June. of 2012. Sounds like I need to find a place where I can buy 100 pounds of feed at a time. I'll ask my TSC and see if they ever sell larger quanities and check around a bit.