- Thread starter
- #21
How much is grower/finisher going for at your feed store? According to AbbyDog, it looks like about 12 pounds of feed per bird to butchering age. DianeS had 17 pounds feed per bird.
Okay I did my number with the 17 pounds per bird:
Meyer Hatchery - 25 birds plus shipping = $46.88, this is 1.88 per chick. Let round to $47.00 (These are white broilers)
17 pounds per bird times 25 birds = 425 pounds of feed. My bags come in 50lbs so lets say 450 pounds.
Cost of feed is ~$12.00/50lb so 450 pounds = 9 bags X 12 = $108.00
Let say I let these birds get around 6 pounds dressed weight. My total cost of the birds plus food = $155
My total poundage not including all my innards I get to keep: 25 birds X 6 pounds = 150 pounds
Total cost divided by total pounds: $155/150 = $1.03 per pound. Also remember I rounded up the cost of my feed up 25 pounds and not including all those goody insides I get to keep. So wouldn't $1.03 be a reasonable number?
I can see how some of you get up to $2.50 per pound with feed cost because your feed is much more expensive. But I buy the cheapest. Also I wonder if the 17 pounds per bird is allowed to be on grass? Mine definitely will be, just because the kind of housing will be a large movable tractor. So if the 17 pounds of feed is not on grass then maybe my cost will be even lower.
Last edited: