- Dec 26, 2010
- 42
- 1
- 32
DITTO! In the same boat here. I went in as a Backyard Newbie. First did a lot of reading online before I jumped in.
1) I Read: that the Chickens would only cost $1 - 2.00 each. Of course that was for chicks. And not wanting to wait 6 months for eggs, I bought Pullets for $10. - $20.00 each. 2) The prefab coop I bought truly was not good quality & Comfortably held half as many hens as stated.
3) They eat Alot! And feed is not cheap, now that gas prices have jacked up everything. I bought Crumble, Pellets, Scratch & Oyster Shell at an average of $10. each
4) I read you could leave enough food & water for a few days if you were gone. NOT. Maybe in a really large coop with really large feeders & waterers.
So for $3 - $4. a dozen organic eggs in the store, it definitely is not paying for itself. And my girls are laying 6 - 7 days a week.
1) I Read: that the Chickens would only cost $1 - 2.00 each. Of course that was for chicks. And not wanting to wait 6 months for eggs, I bought Pullets for $10. - $20.00 each. 2) The prefab coop I bought truly was not good quality & Comfortably held half as many hens as stated.
3) They eat Alot! And feed is not cheap, now that gas prices have jacked up everything. I bought Crumble, Pellets, Scratch & Oyster Shell at an average of $10. each
4) I read you could leave enough food & water for a few days if you were gone. NOT. Maybe in a really large coop with really large feeders & waterers.
So for $3 - $4. a dozen organic eggs in the store, it definitely is not paying for itself. And my girls are laying 6 - 7 days a week.