We make money from ours....about 1/3 of the $10K you're looking for. We keep 70-80 layers at any given time, sell chicks, POL pullets and meat. I'll add a basic financial model for you below...but a couple things first.....
- We cull birds. Figure out who the best layers are, cull any poor performers. Our standard is a minimum 5 eggs per week in warm weather. If a hen lays less than that in warm weather, she's not profitable for Winter.
- No hens over 2 1/2 yrs old. We only keep good broody hens who will raise chicks for us past that age. All others are processed and eaten by us, or sold as stewing chickens @ $2.99/lb.
- Light at 14 hrs/day. In Fall, Winter, and early Spring when the days are shorter, we substitute with lights to get a reasonable, profitable level of production.
So, some BASIC numbers targeting $10K then, considering layers alone........
- Based on eggs sold at $3.00/dozen. We sell at farmers markets and have no problem getting that price here in NC.
- A hen will eat 4 -5 oz feed per day, depending on breed and weather. For us that equates to $1.25 cost per dozen eggs based on price of feed here. That leaves us $1.75 profit per dozen on average. (Winter is less due to lower production, Summer is higher due to higher production.)
- Of course, free ranging helps, but depending on climate they can't get enough to eat year round and be profitable that way. They'll need layer pellets in cooler months, and definitely for Winter.
- 250 hens x 75% lay = 187.5 eggs/day (That's average, we get 90% for Spring and Summer, and 60% in Winter with light supplement.)
- 187.5 eggs per day / 12 = 15.625 dz per day
- 15.625 dz per day x $1.75 ave profit = $27.30 per day ave profit
- $27.30 per day ave profit x 365 days = $9964 profit per year
That much said there are of course the housing costs, etc to consider. We cover these by using recycled and/or cheap materials, hatching chicks and POL pullets which we sell, selling young roosters from our hatches as meat, etc. What we get from chick, POL and meat sales covers our materials and feed costs to raise each year's new layers.
So, you'll need a lot of birds and will have to run a tight ship to get the $10K you're looking for. Start out small....maybe try to go 1/4 that size. See if you like it and then expand.