The Moonshiner's Leghorns

Okay, so let's look at a (I think) conservative estimation.

50 hens - 13 being used = 37 hens just plopping out butt nuggets.

Let's say, $4 an egg, or $40 a dozen, which you could get between 2 and 3 of a week depending on how the hens feel about production.

$40 would buy, what, 1 1/2 almost 2 bags of feed? That would feed those birds ideally 4-7 days give or take?

My math could totally be off, wouldn't be the first time. But if it's not, then just selling a dozen hatching eggs a week (buyer pays shipping) could almost cover feed costs. And I'm sure plenty would pay more for these eggs than what I used as an example
So how many do you want a week for $4 each plus shipping?
:pop
 
So how many do you want a week for $4 each plus shipping?
:pop
Honestly, if it were an option, I'd probably order a dozen at least of each variety I was eying at the moment since I know that I won't get all those eggs to hatch. Over the season of course cause my incubator is too tiny 😑

So just guessing off the top of my head, between 3 and 6 dozen most likely, probably more though.
 
MOONY!! :eek: :hit

You could be selling them or hatching!!! Or even just selling for eating at the end of the road lol
I used to put them in a cooler and give them away at the road. People stopped taking them when covid hit.
I tried giving them to food banks around here but laws prohibit them from accepting them from individuals.
Lots of people sell eggs here and lots don't like white eggs. I'd struggle to get a $1 a dozen. It's not worth the time or effort or carton acquiring.
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom