I got my vegetarian rennet for cheese in the mail today and made a batch of mozzarella with it and citric acid. One gallon of pasteurized/Homogenized milk made 1lbs of mozzarella.
In comparison to the mozzarella I made with vinegar earlier in the day, it came out better with the rennet. The cheese was a lot firmer and had a better stretch to it.
However, the price of milk at Safeway shocked me!!!!!!! I didn't notice until I got home. Three gallons of milk cost $26.07, so that's a shocking $8.69 a gallon, I feel ripped. In comparison to 2lbs of shredded mozzarella at $12, it would cost $17.38 to make 2lbs with milk, its not worth it unless I can get cheaper milk. I'll check the online price at my local Walmart. Its $5.67 for milk at Walmart, I got ripped!
Its official, I thought I was dreaming, but I didn't get a single mosquito bite today. My 3/4 acre Dayna trap is working.
In comparison to the mozzarella I made with vinegar earlier in the day, it came out better with the rennet. The cheese was a lot firmer and had a better stretch to it.
However, the price of milk at Safeway shocked me!!!!!!! I didn't notice until I got home. Three gallons of milk cost $26.07, so that's a shocking $8.69 a gallon, I feel ripped. In comparison to 2lbs of shredded mozzarella at $12, it would cost $17.38 to make 2lbs with milk, its not worth it unless I can get cheaper milk. I'll check the online price at my local Walmart. Its $5.67 for milk at Walmart, I got ripped!
Its official, I thought I was dreaming, but I didn't get a single mosquito bite today. My 3/4 acre Dayna trap is working.
Last edited: