What do you spend on food for a week?

Quote:
He had been drinking goat milk early - like 6 months. I got my own goats and we drank raw milk. We added raw cow milk this summer. So raw cow milk at 2.

Thanks!!
 
Quote:
With the price of gas, I don't save money to drive that far.

If I don't buy celery hearts or organic I can find it for under $1 a bunch.

Lucky. The celery I just paid 2 dollars for was neither organic nor hearts.

Onions I buy in 25 - 50 lb bags. I grew up with Valdalia onions so the others just don't appeal to me and I buy the bulk favorites when possible.

Yum. I was just referring to regular yellow onions. When I use big bags of onions, they always sprout and go bad. Very smelly. Same with potatoes.​
 
OK, from the time I hit send on my last post until the start of this one I've completely made my lentil and split pea soup, done the dishes, and heated up a zucchini muffin and settled down with a cup of tea. Less than 40 minutes. I won't have to touch the soup again until I serve it up.
big_smile.png


Like MP, I buy a lot at the bulk stores. While I don't go to Henry's every week, this is where I get a lot of my savings. It's not us usual for the split peas and lentils to go on sale there for .49 cents a pound. Onions are about .33 a pound there, but the ones I used in this meal I got at a Smart & Final super store. They were .25 a pound. The celery I bought at my local grocery for $1 a bunch. I used about a 1/3 of it. The carrots came from Costco and were about the price that MP paid. I'm sure I used about a pound and a half or more. I didn't really count or measure. I'm just guessing here, but I'd say that there's close to 6 - 8 cups of veggies in this soup. It's just that they're not expensive veggies, at least the way that I purchase them.

Like I said, the bulk store is where I save. I purchase all of my beans, split peas, lentils and such there. I also buy things like old fashioned oats, quick oats, 6 or 9 grain cereals, wheat farina (cream of wheat), cracked wheat, corn meal (HUGE savings on that!), etc. there. I love the flours section because if I want to make something like a rye bread, I can buy whatever the recipe calls for rather than buying an entire bag. I don't go there often, but it's surprising how much I come away with for $20 or so.
 
Morning Moo is the powdered milk that we have used and have in food storage. I know several people who have used it and have put it in gallon milk jugs without the kids knowing and they couldn't tell the difference. Here is a link to their sight. I do know that there are stores that also carry it and sale it.

http://www.moosmilk.com/
 
Morning Moo isn't milk, though.

"Morning Moo's tm is made from sweet dairy whey, non-fat dry milk solids, partially hydrogenated vegetable oil (contains one or more of the following: canola oil and/or Soya oil), corn syrup solids, sodium caseinate, dipotassium phosphate, propylene glycol monosterate, mono and diglycerides, lecithin, carrageena, vitamin A, vitamin D3. "
 
I'm not so big on following recipes, but here's my source for motivation: http://www.foodnetwork.com/recipes/alton-brown/pocket-pies-recipe/index.html

I'd probably use white wheat flour and natural peanut butter and jelly if I was making it today.

http://www.foodnetwork.com/recipes/old-timey-apricot-fried-pie-recipe/index.html looks good, too, though I don't fry. I'd eat it if someone made it FOR me.

You can always take a crustless sandwich maker and make one of those to freeze, sort of like uncrustables. The waste always made me wince until I had birds to feed the crusts to. It seems less horrible now, though it's still not cost effective.

Lastly, you can use any bread dough, savory or sweet, roll it thin and make pocket sandwiches. It's not hard.
 
Quote:
You have GOT to be kidding me! A roasted chicken in our house is picked so clean one wonders if there was any meat to begin with!

Nope, not kidding. In our house, meat is the side dish not the main dish. Also, I always cook enough for more than one evening meal or figure out a way to extend it. I love to cook but not a new meal every night of the week.

Michele.
 
It also depends on how many are eating. If my family of 5 ate meat as a side dish, a chicken would probably only be one or two meals tops. Even if you cut the breast into four pieces, that's still only 10 pieces.

If I eat meal as a main course by myself, though, it'll last me 2-4 meals, depending on how much I eat.
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom