Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
hey looks good so far.. Lumber isn't cheap. I did a 8by8 with 8by16 run and spent around 1300.00.Oh, and we had figured our budget at about $1200. Well, we are almost there without the siding or shingles! So much for a budget.
if you're buying your lumber at one of the big box stores, ask them if they have a cull bin. this past weekend I went to Home Depot to pick up my wall framing 2x4's, and in the back of the lumber aisle they had a cart full of 2x4x16' painted purple on one end. These were the culls. mostly twisted, too much for most projects. I did a quick sketch on a scratch paper to see what I could use instead of buying regular ones in 8, 10 and 12 ft lengths. some quick math, I bought all 20 they had there for $51. Instead of spending over $130.....nice little savingsOh, and we had figured our budget at about $1200. Well, we are almost there without the siding or shingles! So much for a budget.