Ok, so, I'm out of work right now and my DH is in construction... and his job is finishing up soon and then HE'LL be out of work. We're battening down the financial hatches. I know more people out of work right now than I have ever known at one time. None of them are in construction, either! Not good.
I went grocery shopping yesterday and spent $173. That's the first official trip I've made (except for misc items...) in about 2 months. Exempting items like milk and some lunch supplies (I only have 2 loaves of bread in the freezer), that'll be enough to keep us for 2-3 months I hope. Keep in mind, we have 2 deer and a bunch of crab in the freezer, and are planning to go crabbing some more before the end of the season in January. I also have a big bag of rice in my pantry and about 5# left of pinto beans.
I even got cheap TP. I told my DH that I sacrificed the Charmin (I have NEVER given up the Charmin!) and he's like, "You mean I get to come home and use the same stuff as in the Sanican?!?!" I tell him, "I didn't go THAT cheap!"
MD is a ok brand, right?
They were the second cheapest at the store. (the cheapest was see though!
)
As much as I hate that a lot of companies like resumes faxed and applications done online... that does save me from having to drive anywhere. Isn't that a blessing? So, because of that, and all the other blessings of having the net, we're keeping that. DH and I use it daily for many things, not just communication (and one of my best friends is in China right now... how else would I talk to her? SNAIL mail?) but recipes, basic animal health, and most of my reptile supplies I can only get online as they are either too expensive in the stores or not even carried. (UV light in store: $48+tax. Online: $16+ship.)
We're even keeping most of the lights off at all times and piling on blankets/layering clothes at night. We moved the freezer chest to the basement (I had figured that the cool basement would be a better place, so the freezer wouldn't need to use as much energy).
I sorted and cataloged my seed collection this week. Exempting a few things I'm out of, I will hopefully be able to grow plenty of produce next year and cut a large portion of our veggie expenses nest year. I'm even planning on a way to grow food in our basement using the reptile's old UV lights.
Anyone have any other ideas on saving money?
I'm also looking for cheap and healthy feed alternatives for the chickens. Granted pellets are $11.25 for 50#, but they're going through 2 to 2 1/2 bags a month. I have also been giving them warm oatmeal on the colder days for a treat.
Also, I'm not much of a crab
or venison girl... and have never cooked a crab in my life. Any other folks previously dislike these foods who have AWESOME recipes that'll make a convert of me?
I went grocery shopping yesterday and spent $173. That's the first official trip I've made (except for misc items...) in about 2 months. Exempting items like milk and some lunch supplies (I only have 2 loaves of bread in the freezer), that'll be enough to keep us for 2-3 months I hope. Keep in mind, we have 2 deer and a bunch of crab in the freezer, and are planning to go crabbing some more before the end of the season in January. I also have a big bag of rice in my pantry and about 5# left of pinto beans.
I even got cheap TP. I told my DH that I sacrificed the Charmin (I have NEVER given up the Charmin!) and he's like, "You mean I get to come home and use the same stuff as in the Sanican?!?!" I tell him, "I didn't go THAT cheap!"



As much as I hate that a lot of companies like resumes faxed and applications done online... that does save me from having to drive anywhere. Isn't that a blessing? So, because of that, and all the other blessings of having the net, we're keeping that. DH and I use it daily for many things, not just communication (and one of my best friends is in China right now... how else would I talk to her? SNAIL mail?) but recipes, basic animal health, and most of my reptile supplies I can only get online as they are either too expensive in the stores or not even carried. (UV light in store: $48+tax. Online: $16+ship.)
We're even keeping most of the lights off at all times and piling on blankets/layering clothes at night. We moved the freezer chest to the basement (I had figured that the cool basement would be a better place, so the freezer wouldn't need to use as much energy).
I sorted and cataloged my seed collection this week. Exempting a few things I'm out of, I will hopefully be able to grow plenty of produce next year and cut a large portion of our veggie expenses nest year. I'm even planning on a way to grow food in our basement using the reptile's old UV lights.
Anyone have any other ideas on saving money?
I'm also looking for cheap and healthy feed alternatives for the chickens. Granted pellets are $11.25 for 50#, but they're going through 2 to 2 1/2 bags a month. I have also been giving them warm oatmeal on the colder days for a treat.
Also, I'm not much of a crab


