Broody Hens (unchanged)
#eggs = 176 + 5 = 181
#chicks = 92 + 4 = 96
Average Hatch Rate = 53%
Incubator Hatchers
#eggs = 681 + 13 = 694
#chicks = 367 + 11 = 378
Average Hatch Rate = 54.5 %
Overall Hatch Rate
#eggs: 181 + 694 =875
#chicks: 96 + 378 = 474
AHR = 54.1%
#eggs = 176 + 5 = 181
#chicks = 92 + 4 = 96
Average Hatch Rate = 53%
Incubator Hatchers
#eggs = 681 + 13 = 694
#chicks = 367 + 11 = 378
Average Hatch Rate = 54.5 %
Overall Hatch Rate
#eggs: 181 + 694 =875
#chicks: 96 + 378 = 474
AHR = 54.1%