1. If this is your first time on BYC, we suggest you start with one of these three options:
    Raising Chickens Chicken Coops Join BYC
    If you're already a member of our community, click here to login & click here to learn what's new!

Buying Feed in bulk

Discussion in 'Meat Birds ETC' started by baderdonna, Sep 23, 2012.

  1. baderdonna

    baderdonna New Egg

    5
    0
    7
    Aug 17, 2010
    Does anyone know what it takes to buy in bulk? I am wanting to buy ton of feed every month and was wanting to know if anyone has gone through the process of doing this.
     
  2. thebanthams

    thebanthams Chillin' With My Peeps

    1,570
    32
    163
    Jun 12, 2010
    Safford, Arizona
    I dont have one in my area, but you may not get good quality feed.
     
  3. booker81

    booker81 Redneck Tech Girl

    1,929
    25
    183
    Apr 18, 2010
    Mid-MI
    Have you talked to you local feed mill? Depending on your location, there may be one around.

    Our local feed mill here grinds a very nice quality feed, and bulk prices are available. They don't have the huge selection of feeds, and only offer 3 different chicken feeds (20% grower crumble, 16% layer mash, 16% layer crumble), but I like the quality and price way more than commercial bagged stuff. Prices have gone up recently, so I pay $28/100lbs, and would get a discount of 10% I believe if I have over 1000lbs.
     
  4. Oregon Blues

    Oregon Blues Overrun With Chickens

    5,532
    181
    273
    Apr 14, 2011
    Central Oregon
    I don't think 1 ton qualifies as "bulk".

    Bulk feed comes in multi-hundred pound carriers that you will need a tractor to move, or it is trucked to your place and augered into a feed bin. Bulk orders are 4-5 tons or even 12-20 tons at a time.

    Some feed stores will give you a discount if you buy a ton at a time. The best bet is to find where the feed is milled in your area and see if you can buy direct from the mill. I buy from the mill and it doesn't matter if I buy one bag or 1,000 bags, it is the same price per bag. However, each bag is about $5 less than what I would pay at the farm supply store.
     
  5. beanmcnulty

    beanmcnulty Chillin' With My Peeps

    211
    3
    103
    Feb 10, 2011
    Baltimore, OH
    I do it here in central ohio, I buy a ton at a time at a local mill, I am not sure if more or less quantity would cost more or less, but that is what I need/can handle at once. The bags are reusable so you pay once for them. You can request a certain percent protein and they price off of that. I pay what comes to about $13 per 50 pound bag after my transport costs are figured in.
     

BackYard Chickens is proudly sponsored by