Chicken Owner Survey - Please Help

A note of caution when raising chickens for eggs ... They are not cost effective and they are probably going to be the most expensive eggs you'll ever eat.

Eggs are pretty expensive here. For 36 store bought eggs its over $5. We buy 3 cartons of 36 eggs which comes to around $18 or so. Thats 96 eggs at $18. Those eggs last us about 3 weeks, so not quite a full month. With 5 hens laying eggs for 1 month we got 62 eggs. That was after only getting 0 - 2 eggs for the first 2 weeks of having the chickens because they were new and getting used to the lay of the land. After they got used to it we got 5 eggs, every day from 5 chickens, which, if we had been getting 5 per day at the beginning would have ended up being around 143 eggs for the first month. The chickens are self sustaining as far as breeding. You have a rooster and hen then you get chickens. The feed here cost $15 dollars for a 50lb bag of layer pellets plus $10 for a 30lb bag of grit, which, after 2 months isn't even close to being empty. With 5 chickens I went through 1 bag of layer pellets in 1 1/2 months. That adds up to $15 every 1 1/2 months for 142 eggs vs $18 for every 3 weeks for 96 eggs. If you factor in the meat after the bird stops laying it just keeps getting better.
big_smile.png

Not meaning to argue the point or anything really, I just didn't want anyone who might be new to the forums to worry about any money issues with home grown eggs.​
 
Quote:
Eggs are pretty expensive here. For 36 store bought eggs its over $5. We buy 3 cartons of 36 eggs which comes to around $18 or so. Thats 96 eggs at $18. Those eggs last us about 3 weeks, so not quite a full month. With 5 hens laying eggs for 1 month we got 62 eggs. That was after only getting 0 - 2 eggs for the first 2 weeks of having the chickens because they were new and getting used to the lay of the land. After they got used to it we got 5 eggs, every day from 5 chickens, which, if we had been getting 5 per day at the beginning would have ended up being around 143 eggs for the first month. The chickens are self sustaining as far as breeding. You have a rooster and hen then you get chickens. The feed here cost $15 dollars for a 50lb bag of layer pellets plus $10 for a 30lb bag of grit, which, after 2 months isn't even close to being empty. With 5 chickens I went through 1 bag of layer pellets in 1 1/2 months. That adds up to $15 every 1 1/2 months for 142 eggs vs $18 for every 3 weeks for 96 eggs. If you factor in the meat after the bird stops laying it just keeps getting better.
big_smile.png

Not meaning to argue the point or anything really, I just didn't want anyone who might be new to the forums to worry about any money issues with home grown eggs.

We don't have a rooster for personal reason (I don't like them) so no free replacement hens.
I don't cull non layers (again, personal reasons) so no free meat.
With broodiness, no eggs
with long nights in winter (a 100 watt bulb to supplement the needed light) $$$$for electricity. and decreased laying.
During their bi-annual molt, poor egg laying
Too darn hot each august( poor laying)
replacement chicks to be bought each spring and fed for months until egg laying starts. $$$$$$
Powders for mites, sprays for lice (even the best girls get bugs now and then, especially if allowed to free range) $$$$
Bales of wood chips for the coop floor $$$$
Quality layer pellets $$$$
One time purchase of building materials and equipment $$$$$
Just sayin' ... it aint cheap to eat a home grown egg.
And chickens are sooooo worth every penny.
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom