Quote:
These prices were broken down to a monthly cost.
I do pay about an extra dollar now for the corn, but I also buy milk from him too, so he offers it to me for cost, since what his cows waste in a few days, is a month worth of corn for my birds, plus I gave him a few of my extra hens I had last fall. The soy I get directly from an amish farmer, and it is 15$ for a 50lbs bag which lasts 3 months, A 50# bag of sunflowers at the co-op is 9$ lasts three months. A 50# bag of oats is about 6.50$ and 50# of barley costs about 3.75$ at the co-op. I use two each a month. Plus I feed lots of garden/kitchen scraps and I free range. I do seem to be going through lots of oyster shell now that my girls are laying more, so the cost of that has gone up a bit. It helps that I live in a big farming area. I could get a premixed chicken feed at the co-op for 10$ for a 50# bag, Organic 50# bag for 20$. I would love to feed my birds organic, but it is to expensive to go through almost 6 50# bags a feed a month. I could get organic grains at the co-op, but the price is to much, So I mix my own.
The way you had it posted made it seem....at least to me.......the prices you had listed and the amounts in parenthesis were one in the same. So in reality the dollar amount would be times 3? How many hens do you have?
I also live in the midst of a rural farming area (I'm one of those farmers) so I know that I can get grains a lot cheaper than other folks might be able to. Until recently I was also able to get feed from my coop for about $9.50 per bag, but now that grains are going up in price so is the price per bag. I'm not able to free-range any more due to my dogs and keeping my breeding flocks seperate.
I added up the amounts for the full bags I use each month and then divided the cost of the sunfolower seeds and the soy into 3 and added that to the other to get the total monthly amount. I have 18 chickens, 4 ducks and two geese currently. I havent checked the price on regular feed in a long time, since buying the grains was more ecomonical for me, so it may have gone up from last spring.
These prices were broken down to a monthly cost.
I do pay about an extra dollar now for the corn, but I also buy milk from him too, so he offers it to me for cost, since what his cows waste in a few days, is a month worth of corn for my birds, plus I gave him a few of my extra hens I had last fall. The soy I get directly from an amish farmer, and it is 15$ for a 50lbs bag which lasts 3 months, A 50# bag of sunflowers at the co-op is 9$ lasts three months. A 50# bag of oats is about 6.50$ and 50# of barley costs about 3.75$ at the co-op. I use two each a month. Plus I feed lots of garden/kitchen scraps and I free range. I do seem to be going through lots of oyster shell now that my girls are laying more, so the cost of that has gone up a bit. It helps that I live in a big farming area. I could get a premixed chicken feed at the co-op for 10$ for a 50# bag, Organic 50# bag for 20$. I would love to feed my birds organic, but it is to expensive to go through almost 6 50# bags a feed a month. I could get organic grains at the co-op, but the price is to much, So I mix my own.
The way you had it posted made it seem....at least to me.......the prices you had listed and the amounts in parenthesis were one in the same. So in reality the dollar amount would be times 3? How many hens do you have?
I also live in the midst of a rural farming area (I'm one of those farmers) so I know that I can get grains a lot cheaper than other folks might be able to. Until recently I was also able to get feed from my coop for about $9.50 per bag, but now that grains are going up in price so is the price per bag. I'm not able to free-range any more due to my dogs and keeping my breeding flocks seperate.
I added up the amounts for the full bags I use each month and then divided the cost of the sunfolower seeds and the soy into 3 and added that to the other to get the total monthly amount. I have 18 chickens, 4 ducks and two geese currently. I havent checked the price on regular feed in a long time, since buying the grains was more ecomonical for me, so it may have gone up from last spring.