Tell hubby that a 13W bulb left on for 5 hours per day for 30 days (2KW) will cost a grand total of 34 cents per month (even at the insane rates from our bestest buddies at CL&P). That's about one "egg" in cost per light, per month. Conversely, leaving a typical desktop computer hard drive on 24/7 will run about $31 per month and that does not take into account the monitor, speaker or printer power usage (they consume power even when they are not doing anything).
Beth G. :
I have those same exact lights in my large barn full of juvies, brooders, and silkies. I would light all of my coops except I have 7 coops plus two brooders and if I light them all my DH will kill me when the electric bill comes. I'm not worried about them all not laying b/c I have so many birds and with the ones laying for our two person household it works. But, my egg buying customers aren't too happy
and neither is my pocket from the feed bill without the help of egg sales. However I still can't justify the lights to the husband so I skip it
Quote:



Quote: