When I first started feeding the Volhard Natural Diet (homemade, raw), I thought it was expensive. Then I did some of this kind of figuring, and also saw how VERY LITTLE was being wasted. The most expensive ingredient, of course, is the fresh meat (but if you hunt, or raise your own, then you're sitting pretty), but even so, it wound up costing less to feed the dogs for a month on fresh, superb ingredients that I put together myself than it did to feed them a premium brand of commercial kibble.
But it is REALLY difficult to convince people to look beyond the price on the package. This weekend we babysat a young dog of our breeding, and were horrified at how fat she'd become. The new owners were feeding her a cheap food, but gosh, if they'd just fed her the *correct* amount of something decent, she'd be much healthier and they'd actually be spending LESS money...especially when it comes to future vet bills.
And then there's the bonus of knowing exactly what your animals are eating, and where it comes from!
But it is REALLY difficult to convince people to look beyond the price on the package. This weekend we babysat a young dog of our breeding, and were horrified at how fat she'd become. The new owners were feeding her a cheap food, but gosh, if they'd just fed her the *correct* amount of something decent, she'd be much healthier and they'd actually be spending LESS money...especially when it comes to future vet bills.
And then there's the bonus of knowing exactly what your animals are eating, and where it comes from!
