Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Wow, life is good in Wisconsin, at least when it comes to buying hay... Straw actually costs more? Oh well, I think that is what the chain grocery store wanted to sell their straw bales they used for decor after Thanksgiving here. I have never actually bought any straw... This time of year here, that is what grass has become.I’m in rural Wisconsin. Alfalfa hay is $3/bale and Timothy grass is $2/bale. Straw is $4-5/bale if you can find it. I use wood shavings or fodder as bedding because it’s more readily available and much cheaper.
...pretty rare you find anyone growing straw...
Yes, I suppose I should have said no part of the plant is left in the field to make straw or those that don’t use it for silage don’t bother with cutting/baling. Thanks for the clarification.Straw isn't "grown" as a crop. It is what is left over, the "stalk" basically, after wheat, oats or barley are harvested by the combine. Some straw users have preferences to which "type" of straw they use. Some say horses will eat oat straw more readily then wheat straw, but I have not experienced that.