It was close to $13 back in the summer but I usually feed a homemade laying mash that my feed store grinds fresh.It has a lot of corn in it but it's all locally grown corn,oats,wheat, and other grains.I pay $10 per bag for it and then get a bag Layena or the TSC 16% pellets to throw at them for treats as well as some scratch feed.The chickens think it's a treat but they are just getting more layer feed. lol They also get scraps from the table of which rice is their favorite.