How much do you pay for feed??

I use grubbly farms layer feed crumbles for 13 chickens, it’s $89.99 for 60 lbs and lasts me 2 months. I have actually never paid that full price though because I always have 30% off codes to use which makes it about $60 every 2 months for me. I don’t have to pay for gas to go to a feed store as I live in the rural mountains and shipping’s free so it’s worth it to me (I sell eggs that make up the cost of the feed anyways!).
 
I've used Tucker Milling's 18% when I had an egg buyer willing to pay a non GMO premium. I wasn't thrilled by it, but it wasn't clearly sub par, either. Just sort of somewhat more expensive "meh". I was paying an extra $3/50# at the time, compared to (almost certainly GMO) Harrel Milling at much higher protein. Something to keep in mind if your Tucker is unavailable or aged.

Harrell is out of Hartford, AL and should be available thru at least half the State.
PS: It is actually cheaper than the TSC option.
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom