How much does it cost to raise a meat chicken?

Quote:
Rather than rehash this, I will repost some of my comments from another thread the other day:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Here are the regulations of the National Organic Program in the United States:

http://ecfr.gpoaccess.gov/cgi/t/text/te … ain_02.tpl


Of note to poultry and laying hens:

Chicks needn't come from organically raised parent stock. Chicks must be fed organically from the the second day of life. (The first day they are considered to live on the yolk from the parent hen, which isn't necessarily organic). If they are ever fed non-organic, conventional feeds (this could include your kitchen scraps) then they are not eligible for organic production.

Layers must be provided access to the outdoors, depending on stage of life and outside weather conditions.

Any pasture must have been managed organically for at least the previous three years. If you have sprayed weedkillers or spread synthetic fertilizers then that pasture area is ineligible for use in organic production until three years of organic management. Any replanting while under organic management should use certified seed, if available.

They must not be given synthetic (or even some highly processed natural ingredients) antibiotics, wormers, certain electrolyte mixes, etc.
Sick birds should be removed from production and treated. Once they have been treated with non-organic inputs they are ineligible for organic production.

Any bedding that they may eat must come from certifiable organic sources.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

In my opinion there is no way you can have an "organic" product unless it is raised in a closed building.

I assume you are referring to problems with organic purity. It's not necessarily about purity though. A lot of it has to do with using more sustainable, environmentally sound practices, producing agricultural products in a symbiotic relationship with the land and other natural resources, applying less synthetic chemicals to the land and it's products, and using more humane animal husbandry practices.

Nobody claims that organic products are devoid of any synthetic chemicals that may be picked up from a polluted environment, only that organic production practices strive not to add any to it.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yes, it's all about marketing.

There are consumers who are saying that they want good, wholesome foods that reduce their family's exposure to synthetic herbicides, pesticides, medications, hormones, and antibiotics.

They are asking for products from more traditional, smaller family farms vs corporately owned agriculture.

They are asking that the animals be taken out of the cages, that the animals be raised in settings that allow them to express their natural behaviors.

They are asking for products raised in a way that reduces harmful impacts on the environment and employs the best conservation efforts.

I'm the guy that steps up and says, "I have exactly what you are looking for. These meet all of the standards you are looking for. If you have any questions about my production practices please feel free to call me, or you can contact the third-party organic certifying agency whose name and phone number are on every carton. That will be $4 a dozen please."

It's not necessarily about the end product. Are organic eggs more nutritious or healthful than conventional eggs? Possibly, possibly not. It's more about the production methods used.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

The standard argument is that you can't avoid environmental pollutants. There are cars driving by polluting the air, pollutants in the rain, pollutants in the water. If you use your diesel powered combine to harvest your organic corn, don't the exhaust particulates pollute the corn?

People will pick all kinds of holes in it, but I believe it is a good marketing program.

Is it a marketing program? Yes.

If you went to the grocery store and all eggs were in generic cartons marked "Eggs, $1". Wouldn't you want to know further? In the past the typical question would be "What size eggs?", "Are they fresh?", "What color are they?" Marketeers define these things to define the product, set their products apart from others, and give the customer what they are asking for.

More recently the questions would be, "Are the hens kept in cages?", "Are the chickens given hormones and antibiotics?", "What are they fed?", etc.

The National Organic Program sets a minimum standard to allow consumers to easily identify the products that are produced under the general guidelines that I mentioned.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

My point is that the vast majority of people think they are getting a purely "organic" product and that is just not possible.

I'd have to argue the point that a vast majority think that. Most consumers can easily come to the same conclusions that you have, that there will always be environmental pollutants.

If they do think that these are products are absolutely pure, then it is their mistake. Nobody markets organic products to that standard. They are only marketed as produced without synthetic inputs.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​
 
Quote:
Yes, that's a good way to work it, but is still only a ballpark estimate as to the true cost per bird.

In reality, you'd have expenses to make repairs to the coop and run to keep it in good condition. You'd expense the cost of insurance that would cover it in case a tree fell on it. At the end of the 30 years, labor and material costs will have inflated to the extent that your 30 year old coop and run may possibly be sold for the original $1500, or more, even though it is a 30 year old structure.
 
[[[[[.......folks that raise poultry as a hobby tend to overlook a lot of the costs associated with it.....]]]]

Well, there you go. It counts as a hobby. I do not count the hours I spend caring for the birds as an input. It is enjoyable hobby time.

All of my housing can be converted into something else if I decide to give up poultry. But yes, it cost a lot of money. I'm aware of that. I certainly know that the feed is not my only expense.

I can't even buy a good quality roasting duck at the market, not for any price. I can't buy a roasting goose of any kind, good or not. So raising my own seems perfectly logical to me. Regardless of any hidden costs.

I will be raising some Cornish Cross in the spring. I know they cost a lot more if I add up all the costs. It is worth to to me. Beside the enjoyable hobby time, I get a better product to feed to my family.

I have doubts about home raised chicken and eggs for a family that has to pinch every penny twice. I don't think that store bought chickens and eggs are horrible, and they are certainly cheaper than raising your own.

But while I am a long ways from rich, I do have enough in my grocery budget so that my family eats well and eats healthy food. So I can afford to raise my own roasting ducks and my own eggs. I also do believe that my home raised is cheaper than good quality purchased. Just not cheaper than the supermarket.

Mac, I don't know how you do it, but it looks to me like you raise your Cornish Cross cheaper than most folks can do it. I see a lot of folks coming in at $1.70-$1.80 a pound. You've really got a tight rein on expenses.
 
Quote:
Yes, the $800 I spent on a coop in Texas became a garden shed that sold with the property when we moved. Did I recoup my $800? I don't know, it was possibly a selling point.

Mac, I don't know how you do it, but it looks to me like you raise your Cornish Cross cheaper than most folks can do it. I see a lot of folks coming in at $1.70-$1.80 a pound. You've really got a tight rein on expenses.

I don't know... I have to ask why everybody else is so high considering that I even included utilities and packaging. It was over a $1 a chick. I bought 15 lbs of feed per bird and when it was gone, we butchered. I did raise them inside a stall in the barn vs letting them run around and munch on grass. I also didn't have any mortalities, and didn't expect to. Perhaps it was luck, perhaps it was better husbandry...
idunno.gif
 
Last edited:
Quote:
I didn't factor time, or materials to build the tractor, I caculated chick prices and feed, and I raised 148.1 pounds of chicken for $1.42 per pound. I think that's pretty decent in comparison to those numbers you mentioned!
 
does anyone calculate in the cost of water, cuz those CX birds are about half water buffalo...
 
Quote:
And whatever you do, don't consider your own labor or else you may be looking at $50 chickens if you paid yourself a living wage for your efforts. If you don't enjoy it, spend your money on a fishing rod...

-DB
 
Quote:
That's still pretty good, not way out of the ballpark as far as chicken prices go. If I just include the chicks and feed, I am down to $1.12 / lb. I try to be realistic with the numbers though. I am a stickler for the books on the layer barn which grosses about $100k a year. I really like to know where I'm at vs guessing.

The only thing I didn't include for the broilers was the mileage for two trips to the feed store, that would have really jacked up the price. I didn't include it because I could have had the mill throw the bags of broiler feed on the feed truck when they delivered our layer ration for the hen house, but I didn't think ahead so the timing didn't work out.

The $150 I spent on broiler feed seems paltry compared to feeding the layer hens. $150 feeds them for less than a day. Today's invoice for feed delivery was $2012. That will last less than two weeks. I really wish they would speed up the laying, they are 19 weeks old, have been in our hen house for two weeks, and I still don't have hardly anything for saleable eggs. They are killing me on feed costs right now, but they will make up for it later.
 
Everything costs money. Chicken raising is not my job, and I'm not paying myself, the same as I don't pay myself to go grocery shopping. For those whose livelihood depends on chickens, that bottom line number is important, just as the bottom line is important to anyone who's naming ever penny they have.

The added cost in raising my own chicken, what little it is over discount chicken, is my payment for the daily enjoyment of caring for another critter, teaching my child how to raise and respect livestock, and gaining and refining the knowledge of how to create healthy food.

As for price differences, I'd imagine the feed costs are the biggest variation. I purchased feed at $15/50lb, and went through 200lbs for 12 this spring. I've now found a source for the same protein level/non medicated for $25/100lb. Others prices will vary. Keep in mind, I personally am not interested in organic or non-GMO. I do not grudge others for choosing to do so however. It's merely a variable in livestock rearing that I disregard. Course, I grew up in farming community, and Round Up Ready was thought of as the best thing since sliced bread. Though it might get me lynched here, I still think its an interesting product.

Typing on a cell phone sucks
smile.png
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom