last time i bought layer pellets it was $6.69.i looked at layer pellets the other day an they was $9.69.some theyve gone up $3/50.i havent bought feed in a year.
$11.98 per 50lbs of Layana. It's actually gone down because I changed feed stores and it was $13 something at the old one. I think it hag been more like $9 before.
Just for comparison, my layer mash from the local feed mill that grinds it fresh, has gone up in price from $5.00 for 50 lbs to $8.50 in the last 3 years.
If you can go to a local feed mill, the savings and freshness of the feed is worth the hastle, in my opinion.