How much has your feed gone up?

last time i bought layer pellets it was $6.69.i looked at layer pellets the other day an they was $9.69.some theyve gone up $3/50.i havent bought feed in a year.
 
$11.98 per 50lbs of Layana. It's actually gone down because I changed feed stores and it was $13 something at the old one. I think it hag been more like $9 before.
 
Just for comparison, my layer mash from the local feed mill that grinds it fresh, has gone up in price from $5.00 for 50 lbs to $8.50 in the last 3 years.

If you can go to a local feed mill, the savings and freshness of the feed is worth the hastle, in my opinion.

bigzio
 
We pay $11 for 20% starter grower 50 lbs. Those Jumbo Cornish better taste pretty good in 4 more weeks !!!!
big_smile.png
big_smile.png
 
Ive never thought of going straight to the feed mill and Ive got two of them real close to me. with all the mouths im feedin Im gonna try that!
 
Good thing this is hobby for most of us, huh?

I found layer crumbles for $9.50/ 50# bag the other day, from a local mill. I think I'll lay in a supply.

Let the oil company/guv'mint bashing begin...
 
Last edited by a moderator:

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom