Is raising Cornish X Rocks profitable?

youngfarmboy04

In the Brooder
Jun 4, 2018
12
0
34
I was wondering if it would be profitable to raise Cornish X Rocks and sell them live. Is there a good market for this in the North Georgia area. I also need to know what people think would be a good price. Some people sell them for 15 dollars and some for 5. I was thinking I could profit pretty well at 7.50. I need advice from experts.
 
You need to add up all your costs; chicks, food, feeders, waterers, heat lamps, set up (coop and tractors), Grit, vitamins, bedding, fencing, electricity, gas for travel, processing etc. Lots of costs. If you're only raising 50 or 100 a year, you won't make profit selling for $3/lb. My break even is $3.50/lb
 
You need to add up all your costs; chicks, food, feeders, waterers, heat lamps, set up (coop and tractors), Grit, vitamins, bedding, fencing, electricity, gas for travel, processing etc. Lots of costs. If you're only raising 50 or 100 a year, you won't make profit selling for $3/lb. My break even is $3.50/lb
I was planning to sell them live to people instead of processing them myself.
 
So you're going to sell a whole, live chicken for just $7.50? How much will the live weight be at selling time? I total up all my costs and the total weights of all the birds after processing and reduce to a simple $/lb. This is the best way to compare.
 
So you're going to sell a whole, live chicken for just $7.50? How much will the live weight be at selling time? I total up all my costs and the total weights of all the birds after processing and reduce to a simple $/lb. This is the best way to compare.
What do you think a fair price would be for a 5-6 pound bird.
 
What do you think a fair price would be for a 5-6 pound bird.
My processed, whole chickens would be $25-$30. You'll need to "test the market" and see what people in your geographic area are willing to pay. But I'd say $10-$15 is very reasonable, especially if your customers process the chicken at home instead of sending to a butcher. It's all in how you market it. "Locally-grown" "antibiotic, steroid, and growth-hormone free" "free range" "pasture raised" etc etc. Most store bought chickens are tiny, like 2-3lbs and go for $2/lb. Your product will always be superior to the commercial one.
 
My processed, whole chickens would be $25-$30. You'll need to "test the market" and see what people in your geographic area are willing to pay. But I'd say $10-$15 is very reasonable, especially if your customers process the chicken at home instead of sending to a butcher. It's all in how you market it. "Locally-grown" "antibiotic, steroid, and growth-hormone free" "free range" "pasture raised" etc etc. Most store bought chickens are tiny, like 2-3lbs and go for $2/lb. Your product will always be superior to the commercial one.
Okay thankyou.
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom