Just curious who else is living super frugal

So my meat birds that I bought last month are almost ready for processing. Remember, they were already a couple weeks old when I got them and I only paid $0.50 apiece for them. So far Ive bought 4 40 pound bags of feed at $9.86 a bag. I'll have to buy one more bag since it will probably take me a week to process them all. I do the processing myself so no cost there, but with all the kids back in school Im out of helpers :). I fermented the feed to make it go farther, fed twice a day and they forage for whatever else they want. Anyway, Im going to be in for a little less than $3 a bird and only about 5 weeks of time. Their pen and shelter was made entirely out of used stuff I had laying around and is holding up great, probably get another season out of it. Anyway, I cant buy a whole chicken at the store for less than $3 and those poor birds lived a miserable life. Mine are happy and healthy and clean and I know what went into them :). I know this should belong in the meat birds section, I just wanted to let you all know how cheaply I was able to raise these guys since thats the whole point of this thread lol.
 
goodpost.gif
 
Great savings on meat!!!
thumbsup.gif


I'm getting great savings on canning up sweet corn today.....

The corn we bought this morning is so perfect I can't stop marveling over it! Picked fresh this morning, grown locally and picked at the correct time for maximum sweetness but with kernels still small and crisp enough for wonderful texture, ears full clear down to the tip with perfect rows, large ears.

Can't say enough good about the quality of this sweet corn! It costs $36 for 116 ears of corn. That makes 28 qt. of corn, with each qt equal to~and even greater to~ the amount of corn found in 3 standard size cans of corn from the store~, but has 100% better taste and quality. So it works out to the amount of 84 cans of store bought corn for $36.

Not a bad savings at all and we'll be eating incredibly fresh and flavorful corn instead of that bland, over processed stuff from the store.
 
So my meat birds that I bought last month are almost ready for processing. Remember, they were already a couple weeks old when I got them and I only paid $0.50 apiece for them. So far Ive bought 4 40 pound bags of feed at $9.86 a bag. I'll have to buy one more bag since it will probably take me a week to process them all. I do the processing myself so no cost there, but with all the kids back in school Im out of helpers
smile.png
. I fermented the feed to make it go farther, fed twice a day and they forage for whatever else they want. Anyway, Im going to be in for a little less than $3 a bird and only about 5 weeks of time. Their pen and shelter was made entirely out of used stuff I had laying around and is holding up great, probably get another season out of it. Anyway, I cant buy a whole chicken at the store for less than $3 and those poor birds lived a miserable life. Mine are happy and healthy and clean and I know what went into them
smile.png
. I know this should belong in the meat birds section, I just wanted to let you all know how cheaply I was able to raise these guys since thats the whole point of this thread lol.
By all means, FFM, your post DOES belong on this page. If you had put it in the meat birds section, I know I'd not have found it. Great job on all counts! Good purchase of feed, excellent price on chicks that were already several weeks old by the time you got them. Repurposed materials for housing... You are processing yourself, instead of paying someone else to do it... Awesome!
 
Thank you all! I love you ladies on this thread :). Beekissed....yay for sweet corn! Mine didnt do so well this year, so we bought a bunch from an Amish family near us and I canned and froze it. I have an experiment going on in my garden right now lol. I planted my fall green beans and peas a few weeks ago, and I had a couple bags of the 16 bean soup mix in the pantry. So I picked out a few of the bean types we like and threw them in the ground too. Those plants are bigger than my garden seed plants now! I dont know if they will have time to produce, but if they do thats awesome!lol. I paid 99 cents for the soup mix versus 3.49 for a pack of seeds. I may end up getting what I paid for, but it could turn out a money saver too! I couldnt find any of the seeds that I took out of the soup mix, so we wouldnt have had those this year anyway. No biggie if the experiment flops, I can still make the soup hehe.
 
Thank you all! I love you ladies on this thread
smile.png
. Beekissed....yay for sweet corn! Mine didnt do so well this year, so we bought a bunch from an Amish family near us and I canned and froze it. I have an experiment going on in my garden right now lol. I planted my fall green beans and peas a few weeks ago, and I had a couple bags of the 16 bean soup mix in the pantry. So I picked out a few of the bean types we like and threw them in the ground too. Those plants are bigger than my garden seed plants now! I dont know if they will have time to produce, but if they do thats awesome!lol. I paid 99 cents for the soup mix versus 3.49 for a pack of seeds. I may end up getting what I paid for, but it could turn out a money saver too! I couldnt find any of the seeds that I took out of the soup mix, so we wouldnt have had those this year anyway. No biggie if the experiment flops, I can still make the soup hehe.

Same here....had to buy our corn too. I would never have thought of using 15 bean soup as seeds for the garden but how neat of an idea! I'll have to pass that one on to my brother...he's a freak about growing different kinds of beans. LOVE your frugal style, FFM!
thumbsup.gif
 
Same here....had to buy our corn too.  I would never have thought of using 15 bean soup as seeds for the garden but how neat of an idea!  I'll have to pass that  one on to my brother...he's a freak about growing different kinds of
beans.  LOVE your frugal style, FFM!  :thumbsup


Awww Thank you so much! I had ran across a news article on google about a school out west that planted a 15 Bean Soup garden with their students. So thats where I got the idea lol. I will let you know if it actually produces anything before frost :).
 
Last night hubby and I were figuring our bills together for the next few weeks. Next week is going to be really tight with no extra for groceries. BUT Im already stocked up on baking supplies, meat, and canned veggies. I even have extra milk in the freezer, and I recently weaned myself off of a certain green soda that was killing my kidneys and costing us a ton every week. He'd been worrying for a couple days before he had to tell me how tight it was going to be. It felt pretty darn good to take that worry from him and show him we had plenty. My teenager butted in to the conversation to call me a prepper and he told her to shut it at least she will eat lol.
 
Last night hubby and I were figuring our bills together for the next few weeks. Next week is going to be really tight with no extra for groceries. BUT Im already stocked up on baking supplies, meat, and canned veggies. I even have extra milk in the freezer, and I recently weaned myself off of a certain green soda that was killing my kidneys and costing us a ton every week. He'd been worrying for a couple days before he had to tell me how tight it was going to be. It felt pretty darn good to take that worry from him and show him we had plenty. My teenager butted in to the conversation to call me a prepper and he told her to shut it at least she will eat lol.

Prepping is a good thing.... and exactly what its for... being prepared for lean times. I been stockpiling stuff when I see it on sale. I bought my first pressure canner and need to learn how to use it.

deb
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom