chickappotamus
In the Brooder
I'll start my first post with this topic!
I'm pricing my feed for 4 layers over 18 weeks old for 6 months of feeding. We'll call that 186 pounds worth.
All the mills I've priced have crumble cheaper than mash..except one. The cheapest crumble would be $11.75/50lbs. The cheaper mash, though, is $20/100lbs. We have 9 acres flat and 50 acres of hillside. They'll be free ranged, but keep in mind we are moving October 1st. It's the first winter for all of us - I'm feeling like I'll want to feed them a bit more than 1/4lb each the first 6 months. My safe number will be 200 lbs of feed for October through March into early April.
So, if I got mash, consensus among chicken keepers is that you waste a little more than if you were to feed crumble. This is frugal living, not luxury! What's the best route for these first 6 months? Spring time is a whole different ball field.
I'm pricing my feed for 4 layers over 18 weeks old for 6 months of feeding. We'll call that 186 pounds worth.
All the mills I've priced have crumble cheaper than mash..except one. The cheapest crumble would be $11.75/50lbs. The cheaper mash, though, is $20/100lbs. We have 9 acres flat and 50 acres of hillside. They'll be free ranged, but keep in mind we are moving October 1st. It's the first winter for all of us - I'm feeling like I'll want to feed them a bit more than 1/4lb each the first 6 months. My safe number will be 200 lbs of feed for October through March into early April.
So, if I got mash, consensus among chicken keepers is that you waste a little more than if you were to feed crumble. This is frugal living, not luxury! What's the best route for these first 6 months? Spring time is a whole different ball field.