So, I read a lot about people feeding meal worms to their flock for high-protein treats.
A quick look at tractor supply shows the price ranging from over $1/ounce (for a 10 ounce bag) to about $6.50/lb for a 5 lb bag.
So, what am I missing? For far less than $6.50/lb, I can buy many different kinds of meat at the grocery store....ground beef, chicken, fish, even many cuts of beef. Heck, sometimes ground turkey or chicken goes on sale for 99 cents a pound around here!
What is it about meal worms that make them better? Is it the fact that they're dried, so without the moisture content you're getting more raw protein per pound? Is it the snack-ready size?
If it's not that, what am I missing? If they're worth $6.50+ a lb, should *I* be eating them?!
A quick look at tractor supply shows the price ranging from over $1/ounce (for a 10 ounce bag) to about $6.50/lb for a 5 lb bag.
So, what am I missing? For far less than $6.50/lb, I can buy many different kinds of meat at the grocery store....ground beef, chicken, fish, even many cuts of beef. Heck, sometimes ground turkey or chicken goes on sale for 99 cents a pound around here!
What is it about meal worms that make them better? Is it the fact that they're dried, so without the moisture content you're getting more raw protein per pound? Is it the snack-ready size?
If it's not that, what am I missing? If they're worth $6.50+ a lb, should *I* be eating them?!
