I don't know if this has come up before or not...but now I feel kind of dumb knowing that I spend about $4.00 for a box of microwave popcorn when it's so easy to make it yourself for about .10 cents a serving.
http://www.instructables.com/id/Microwave-Popcorn:-Home-made,-cheap-and-easy/
http://www.instructables.com/id/Microwave-Popcorn:-Home-made,-cheap-and-easy/