Werforpsu
Chirping
I had to go into the canning isle at wally's house, there was not too much there...huh...I need more jars, they are getting pricier...been looking on pennswoods, one ad for jars, lots of people looking for them too though.
It looks like you have the same problem where you are that we have where I am! Canning is common where I live and it can make the products more expensive to find. Of course I can go anywhere find them, but they cost a fortune some places! Also this time of year, most places have empty shelves when it comes to canning supplies. The cheapest place I have found to buy jars and lids etc. is Peight's Country Store. There are 2. One on Belleville, Pa and one in Mount Union, pa.
I know you are over an hour north of Belleville (from your location in your signature) BUT, it might be worth a trip sometime. My regular lids cost $1.69/pack there. Pint jars were $8 the last time I bought them. Jelly jars are a little less, quarts maybe $1 more. I'm not positive on jar prices other then the $8 sticker on one of my boxes, but I know they are better then anywhere else I have found.
They also have pectin in bulk packaging.
I don't know if this helps but i love that store. (I frequently am in the one in Mount union).