Preferred bulk mealworms?!

0B154784-F1FD-44E2-B40F-A5606AA83893.jpeg
I dunno. I just got my package of live mealworms today! I’m going to raise my own they’re just too pricey. So I’ll see how it goes :idunno
 
I never bought the mealworms from TSC because a lot of them are Made in China which worries me when it comes to pet food. Have you considered black soldier fly larvae? Could expand your choices, at least. I go through one bag of Grubblies per month, set up as subscription for auto-ship. I could probably find generic BSF for less or grow them fairly easily, but I'm not there yet.
I never even thought as far as to where it was made, I just trusted TSC. That does concern me slightly and I will now look into the black soilder fly larvae. Thanks for the info!
 
Ok, let's try this .... $8/10oz =.80 per oz x 16 = $12.80 per pound
Amazon - $114 for 25lbs = $4.56 per pound
Post #31/WindingRoad/cChubbymealworms.com - 4 x 15lb for $297 = $4.95 per pound

@shawluvsbirds
Correct me if I'm wrong please ...
this is why I made a thread for it, I failed algebra in high school too but look at this!! We got our answer ;) I can pass any writing, science, art or extra credit class with flying colors, don't ask me about math though!
 
As far as my calculations you are spot on. More on ChubbyMealWorms. I got 3095 points for that order. That gives me 10% off my next order. Also they collect no sales tax from Maine yet. They list the states the do collect for. Free shipping. A lot of Amazon's are not. And Prime is overrated IMHO and I might discontinue it. I don't buy all that much from them. If you google "coupons for ChubbyMealWorms" you can find some. Also, alway use Honey for coupons or prices better somewhere else even on Amazon. BTW even without a discount 60lbs is cheaper than 66lbs I don't know why.

If you can estimate how long it will take you to use up your stash you can set up a subscription and save that way also. So set up say every 6 months. If you need sooner than change your time frame. You can do that as often as you need to. Never run out and save $$$ too. They smell so good I almost want to eat a handful myself. LOL.

With my 10% off of $349 I would save $34 making them $5.25/lb. Round figures here. But then when I order my next bulk I will get more rewards and go up on the % off. A win/win IMHO.
I will definitely check out a site with a rewards program, that is so smart considering it is something we all could always use more of! Thank you!
 
Don't be jealous ... Being that everything comes via boat, when the ocean gets rough, the shelves get very empty. Last week due to the holidays the stores were 4wks behinds receiving their shipments! Coming by air, it's very expensive. Those that have a hard time with humidity (me) life can get miserable. I was born & raised on the Big Island, left in 1997, returned in 2010 to care for my parents. Flying to visit my Grandkids gets very pricey and my daughter is in FL, very long flight. But there's alot of things I can do here I would never be able to get away with in the Mainland .... I live in a residential area have had meat rabbits, goat, pig, turkeys, geese, chickens, dogs & cats (not all at the same time), kept them maintained & clean, never got complaints from my neighbors.
Wow I take being in a well commercialized area for granted. HI still sounds cool though! I want to vacation there someday, but I couldn't imagine living anywhere other than where I could get 2 day shipping if needed!! I am too accustomed to never leaving my house now :lau
 
Look it over good because there is a lot there. Make sure you sign up for the newsletter or whatever they call it. Check out the drop down menu up top for everything they do or have. They even sell T-shirts and they have sweepstakes free to enter. When I e-mailed them about the $$$ of USA mealworms they got back to me promptly I think that very day. And they explained their reasons to me, not just that's the way it is. KWIM. Also get HONEY. It's like ebates. It gives you all the coupons it finds. And will enter them before you complete you order. Let me see if I can find a link for that if you don't already have it.
I started to use honey and scared it was a scam and quickly stopped. Happy to hear it's safe, I will give it a fair go this time! Thanks!
 
View attachment 1633316 I dunno. I just got my package of live mealworms today! I’m going to raise my own they’re just too pricey. So I’ll see how it goes :idunno
I am very interested in knowing how it goes for you. I would rather grow my own but I'm not sure if I could produce enough while maintaining everything. If it works well, please share!!! Live feeding is so much more exciting for them too!
 
I am very interested in knowing how it goes for you. I would rather grow my own but I'm not sure if I could produce enough while maintaining everything. If it works well, please share!!! Live feeding is so much more exciting for them too!
I started a thread right before I got them. Started with 1100 of them. Sure didn’t look like much lol. I won’t have them in full swing till I have some adults to breed and make more eggs. Next step they pupaet. So I really won’t see a harvest until I’m in the third generation. They’re kinda cool to watch. We’ll see.
 
There's a thread on MealWorm Farming .... I did it & yes, it was fun! First time around I had no problems, ended up selling the "farm" when I had to take a break from chickens. When I got chicks, started a farm again and they were in the beetle stage when I decided to add more wheat brand (from the health food store) but forgot to freeze the bran for a few days prior. I just dumped it in, in about a week I noticed these tan colored things in the corners of my room ceiling corners ... "Mites" from the bran :barnie I dumped the whole farm at the landfill where the feral chickens had a feast. Came home & cleaned the room. I know it was from the bran cause once gone, never came back.
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom