I have three Isa Brown Pullets that are laying machines. I like to keep records so that is what I did for the month of January. They laid a total of 93 eggs for the month.That is 3 eggs everyday. They were 27 weks old Jan1.
Feed 31 lbs at .174 cents a lb.=$5.39
Replacement cost for 12 months lay = $1.00
Total cost $6.39
That comes to 82 cents per doz. Avg. wt. per doz. was 30 ozs
I was schocked by the egg production . I had 3 eggs every morning at 8AM. It was very cold all month here in Michigan. Always below freezing. They were given water at 8AM and 3PM plus feed . I feed a 17% laying mash . The pullets cost me $7.00 each at 20 weeks and I think I will get $3.00 after they have laid out. I would like to get a calculation when I can pasture the hens and see what the cost would be. I'm thinking that it could cut the feed intake in half. Has anyone of you done that?
Feed 31 lbs at .174 cents a lb.=$5.39
Replacement cost for 12 months lay = $1.00
Total cost $6.39
That comes to 82 cents per doz. Avg. wt. per doz. was 30 ozs
I was schocked by the egg production . I had 3 eggs every morning at 8AM. It was very cold all month here in Michigan. Always below freezing. They were given water at 8AM and 3PM plus feed . I feed a 17% laying mash . The pullets cost me $7.00 each at 20 weeks and I think I will get $3.00 after they have laid out. I would like to get a calculation when I can pasture the hens and see what the cost would be. I'm thinking that it could cut the feed intake in half. Has anyone of you done that?