The Old Folks Home

Bad, bad clucky.

Yes, with nasty snooping you can figure out everything in the world about me.... -sigh-


However, I greatly prefer to be gender neutral/mysterious... It makes me happy.

:D

What can I tell you..... I have very few joys in life :idunno
 
Last edited:
@bruceha2000

Thanks for the detailed response to my question.

And yes, chicks up here are expensive because they cost more to ship here, and are often dead on arrival. So.... Many will pay a premium to get chicks that haven't been subjected to the shipping stress.

Even backyard mutt chickens usually go for $5 each straight run. However.... Getting rid of even free roosters is painful.

Anyone happy to slaughter their own food is already full on free fish, rabbit, pheasant and squirrel. (Hunting liscense isn't much)

Also, feed up here is about $30 for a 50 pound bag... It adds up fast.

The problem too is that factory chicken that gets shipped up here, and sold as "ready to eat rotisserie chicken" costs right under $10!!!

Not sure how that works... Since milk is $4 a gallon. Dunno...weird.
 
@bruceha2000

Thanks for the detailed response to my question.

And yes, chicks up here are expensive because they cost more to ship here, and are often dead on arrival. So.... Many will pay a premium to get chicks that haven't been subjected to the shipping stress.

Even backyard mutt chickens usually go for $5 each straight run. However.... Getting rid of even free roosters is painful.

Anyone happy to slaughter their own food is already full on free fish, rabbit, pheasant and squirrel. (Hunting liscense isn't much)

Also, feed up here is about $30 for a 50 pound bag... It adds up fast.

The problem too is that factory chicken that gets shipped up here, and sold as "ready to eat rotisserie chicken" costs right under $10!!!

Not sure how that works... Since milk is $4 a gallon. Dunno...weird.
Our milk is $4 a gallon too
If I go to a grocery store, even walmart, milk is $4 a gallon here. Every gas station around here it is at the most $3, sometimes $2 a gallon, and buy ten get eleventh free. We are a big rural dairy area. I don't think there is any meat chicken farms around here, some egg ones, organic free range $5+ to $8 a dozen in the stores. Meat chickens usually .99 a pound for purdue, nice whole chickens if you like frankenchickens. Big bags of quarters, halves, legs, thighs, no name, I've bought them for as low as .28 cents a pound, .49 cents a pound... beat up, or something, some broken legs, hopefully we can supply all our own this year.
 

New posts New threads Active threads

Back
Top Bottom