I'm reviewing finances associated with our 25 Freedom Rangers we just finished.
We split the order of 25 birds by 5 families. Everyone got 5 birds. This was our first 'go around' and I wasn't sure I wanted 25 birds in my freezer all at once! Hence, the split. (Now I know better, YES, I want 25 birds!)
I have kept track of all expenditures and charged our friends only for feed and bedding. The set-up and equipment costs we did not include in the totals. So, simple math - add all expenses (feed and bedding), divide by 25 and that's the cost per bird. Figure most were 4#'s, that was our cost per pound. Charged each accordingly. Came out to $2.09 per pound, roughly.
Well, upon review - I think I've done the math wrong.
Because if I know the total pounds produced in meat carcasses - THAT number should have been divided by costs, yes?
I also forgot to include the costs of the freezer bags. Neither did I include a processing cost (and no one tipped us), although two friends did come and process their own chickens with me, so two families didn't do squat or give us a tip.
As we will be repeating this exercise come September....how do YOU figure out what to charge?
(Yes, I'll only be dealing with the two families that came and helped process. The others treated us like a grocery store and I'm kind of offended at this point. Still friends, but my perspective has changed.)
We split the order of 25 birds by 5 families. Everyone got 5 birds. This was our first 'go around' and I wasn't sure I wanted 25 birds in my freezer all at once! Hence, the split. (Now I know better, YES, I want 25 birds!)
I have kept track of all expenditures and charged our friends only for feed and bedding. The set-up and equipment costs we did not include in the totals. So, simple math - add all expenses (feed and bedding), divide by 25 and that's the cost per bird. Figure most were 4#'s, that was our cost per pound. Charged each accordingly. Came out to $2.09 per pound, roughly.
Well, upon review - I think I've done the math wrong.
Because if I know the total pounds produced in meat carcasses - THAT number should have been divided by costs, yes?
I also forgot to include the costs of the freezer bags. Neither did I include a processing cost (and no one tipped us), although two friends did come and process their own chickens with me, so two families didn't do squat or give us a tip.
As we will be repeating this exercise come September....how do YOU figure out what to charge?
(Yes, I'll only be dealing with the two families that came and helped process. The others treated us like a grocery store and I'm kind of offended at this point. Still friends, but my perspective has changed.)