- May 2, 2009
- 140
- 0
- 119
HI;
I need to reserve a spot with the processor at least 2 weeks old, so I need to make the decision very soon if I am going to do this myself or send them out.
Base cost with the processor to process and bag a bird (and leave it unfrozen) is: $3.10. I'd prefer to save the feet, liver, heart, gizzards and neck, but that add .95 cents per bird to the cost. So if I get my birds processed and keep the above mentioned guts, I will pay $4.05 per bird. (more if any of my birds make it over 7 pounds). At 85 birds, I would be talking about around $360 worth of processing fees, plus the time & expenses of transporting them and going to get them. (processor is about a hour away.
So for $400, I could purchase quite a few supplies for home processing.
I am just looking for some opinions here, would you spend the $400 on processing or would you buy yourself some equipment / supplies and do it yourself? If you were going to buy the stuff to do it yourself, what kind of supplies would you buy with the $400. (I assume creating a plucker would be high on the list).
Jamie
I need to reserve a spot with the processor at least 2 weeks old, so I need to make the decision very soon if I am going to do this myself or send them out.
Base cost with the processor to process and bag a bird (and leave it unfrozen) is: $3.10. I'd prefer to save the feet, liver, heart, gizzards and neck, but that add .95 cents per bird to the cost. So if I get my birds processed and keep the above mentioned guts, I will pay $4.05 per bird. (more if any of my birds make it over 7 pounds). At 85 birds, I would be talking about around $360 worth of processing fees, plus the time & expenses of transporting them and going to get them. (processor is about a hour away.
So for $400, I could purchase quite a few supplies for home processing.
I am just looking for some opinions here, would you spend the $400 on processing or would you buy yourself some equipment / supplies and do it yourself? If you were going to buy the stuff to do it yourself, what kind of supplies would you buy with the $400. (I assume creating a plucker would be high on the list).
Jamie