Where is everyone getting their feed and about what are you paying for it? Does anyone have a good source for bulk layer mash? I just got a ton of a three/four grain mix from Delta for $9/50 lbs. I just cringe at what CAL/IFA charge.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Well if you know of anywhere in Northern Utah County, let me know. I usually go to IFA or Cal Ranch. Sometime if I'm out and about I stop off at Lindon Nursery, but its all about the same price everywhere.Where is everyone getting their feed and about what are you paying for it? Does anyone have a good source for bulk layer mash? I just got a ton of a three/four grain mix from Delta for $9/50 lbs. I just cringe at what CAL/IFA charge.
How much does Lindon nursery sell it for? I always get mine at Cal Ranch because the place down in Spanish Fork (Leland Mills?) is too far for me to go for chicken food. I have a lady locally that sells chicken food on KSL sometimes, but it's 4 grain and my ladies pick what they want out and don't eat the other stuff so it seems wasteful.Well if you know of anywhere in Northern Utah County, let me know. I usually go to IFA or Cal Ranch. Sometime if I'm out and about I stop off at Lindon Nursery, but its all about the same price everywhere.
Took some photos of my SLW for Tell today. Got some of my Blue OE. She is so pretty. Stiil
young, should start laying next month though.
My OE and EE in the back ground. Nice muff and beard going on, the both.
My blue OE, and a real pretty red sex link that laced out nice. Too bad I didn't catch all of her.
My EE..nice muffs. Love it. I call her Sparkle because she is so sweet and looks like she is
giving you a sparkle of a smile when she looks up at you. Not laying yet, but hopefully
by next month.
![]()
I get my laying mash from Leland mill. It's only $15.Where is everyone getting their feed and about what are you paying for it? Does anyone have a good source for bulk layer mash? I just got a ton of a three/four grain mix from Delta for $9/50 lbs. I just cringe at what CAL/IFA charge.